Kültürümüzü Dünyaya Tanıtıyorlar | Hatay Press
bettilt giriş
buy google reviews

Kültürümüzü Dünyaya Tanıtıyorlar

21 Şub 2013 Per 16:26
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Kurulduğu günden bu yana geçen 6 yılda Türkiye’nin ve dünyanın bir çok köşesinde verdiği konserlerle Antakya’daki sevgi, barış, kardeşlik, hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünü tüm insanlığa başarıyla tanıtan Antakya Medeniyetler korosu bu görevini 2013 yılında da vereceği konserlerle sürdürecek.

ANTAKYA Medeniyetler Korosu 2013 yılını da ülkenin ve dünyanın dört bir köşesinde konserler vererek, kardeşliği, hoşgörüyü ve birlikte yaşama kültürünü yaymaya devam edip tüm dünyaya barış mesajları verecek.
Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)’inde koro üyeleri ile birlikte yaptığı basın toplantısında koronun 2013 yılı programı ile ilgili bilgi veren Antakya Medeniyetler Korosu Derneği Başkanı Yılmaz Özfırat, yeni yılında geride bıraktıkları 6 yıl gibi dolu dolu geçeceğini söyledi.

Akdeniz olimpiyat komitesine konser verecekler
23 Haziran’da Mersin’de başlayacak olan Akdeniz Olimpiyat Oyunları öncesinde, Fransa’dan gelen olimpiyat komitesine bugün bir konser vereceklerini belirten Özfırat: “Olimpiyat komitesinin isteği doğrultusunda yarın akşam (bu akşam)Mersin Kongre Merkezinde Olimpiyat Komitesine bir konser vereceğiz. Bu konserin ardından da Cuma Günü Bursa Merinos Kültür Merkezinde, burada bulunan Rotary Kulüplerinin düzenlediği ortaklaşa düzenlediği, “Barış ve Hoşgörü Haftası” dolayısı ile bir konser vereceğiz.” dedi.

3 günde 3 konser
Bursa’dan sonra Ankara’ya geçeceklerini ve burada Türkiye Yardımsevenler Derneği’nin 85. Kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde bir konser vereceklerini belirten Özfırat; “Yani Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri arka arkaya üç konser ereceğiz. Programının mart ayında Türkiye Barolar Birliği’nin okuttuğu öğrencilere ve mensuplarına bir konser vereceğiz. 23 Marttaki bu konserin ardından, 25 Martta yine Mersin’de Beyaz Laleler Derneği’nin organizasyonunda bir konser vereceğiz.” dedi.

Norveç ve Almanya turnesi Eylül’de
Konserlerine 6 Nisan’da Hatay günleri kapsamında İstanbul Aya İrini’de çok büyük bir konserin planlandığını ifade eden Özfırat; “Mayıs ayında bir aksilik olmazsa Diyarbakır’da bir konser gerçekleştirmek istiyoruz. Eylül ayında da Norveç ve Almanya’ya bir turne programımız var. Turnemiz Norveç’te başlayıp, Almanya’da tamamlanacak ve toplam 5 şehirde konser vereceğiz.” dedi.

Umarız unutulan değerler tekrar kazanılır
Amaçlarının Hatay’da ki birlik ve beraberliği birlikte yaşamayı, tüm insanlığa göstermek olduğunu ifade eden Özfırat; “Biz Hatay’ın ve koromuzun büyüdüğünü görüyoruz. Ülkemizde ve çevremizde yaşanan bir takım kötü olaylara korumuz yoluyla barış çağrısı yapmak istiyoruz. Çünkü bugün insanlığın tek ihtiyacı olan şey barış. Başka hiçbir şeye ihtiyacı yok. Belki bizi görüp Hatay’dan örnek alaraktan insanlığın unuttuğu bir takım değerleri yeniden kazanır diye umut ediyoruz.” dedi.

Kültür evinin yüzde 70’i tamam
Özfırat ayrıca Hatay Valiliği tarafından yaptırılan Kültür Evi’nin yüzde 70 oranında tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde açılmasını beklediklerini belirterek; “Kültür evimiz tamamlandıktan sonra Hatay’a gelen sizin bizim tüm Antakya’nın misafirlerin bu eve gelip bu kültürü, birlikte yaşama olgusunu canlı olarak görmelerini umut ediyoruz. Bu bağlamda Başta Hatay Valimiz sayın Mehmet Celalettin Lekesiz olmak üzere Antakya Belediye Başkanımıza, şehrimizin tüm kamu ve kuruluşlarındaki büyüklerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin renklerini
Basın mensuplarının, “Sertap Erener’den sonra başka bir sanatçıyla sahne almak gibi bir projeniz var mı?” sorusuna” Türkiye’nin renklerini ortaya çıkartacak her türlü projede yer almaya hazırız.” diyerek cevap veren Özfırat; “Beklide 6 yıldır ayakta durmamızın tek sebebi budur. Koromuz siyaset üstü bir oluşumdur. Hangi partiden hangi görüşten olursa olsun insanlar, bizim için önemli olan Hatay’ın doğru tanıtılması, ülkemizin doğru tanıtılması ve bu felsefenin doğru anlaşılacağı yerlere gitmektir. Ama sanatçılar medyanın gündeminde olmak için başka şeyler yapabiliyorlar. O yüzden bu konuda ince eleyip sık dokuyoruz. Sertap Erener bizim için doğru bir isimdi. Çünkü yapılan proje doğruydu. Kabul etmiştik. Yine uygun bir isim geldiğinde neden olmasın tabi ki yapmak isteriz. Bizim tek derdimiz insanlara örnek olmaktır” dedi.

Antakya’yı bilmeyenler eleştiriyor
Verdikleri konserlerde basın mensuplarından gelen, “Bugüne kadar oluşumunuzla ilgili olumsuz eleştiriler aldınız mı?” sorusuna da , “Bugüne kadar bizi izleyenlerden değil, izlemeyenlerden olumsuz eleştiriler aldık. İzleyenlerden hiç almadık” diyerek cevap veren Özfırat; “Türkiye’nin ekstrem yerlerinde konserler verdik. Bunun dışında yurt dışında da konserler verdik ama konseri izleyenlerden hiç olumsuz eleştiri almadık. Sadece konserlerimizi izlemeyenlerden olumsuz eleştiriler aldık. Onlarında bu oluşum fikri pek akıllarına yatmadığı, bunu daha önce görmedikleri için eleştirilerde bulundular. Yani bir papaz arkadaşla bir imam arkadaşın sahnede yan yana şarkı söylemesi onlara çok uçuk geliyor. Bu akıllarına yatan bir şey olmuyor. Diyor ki hayır böyle bir şey olamaz diyorlar. Bu insanlar normalde görüşmüyorlardır diyorlar. Eleştiriler de hep bu yönde. Çünkü Antakya’yı Hatay’ı bilmiyorlar. Antakya kültürünü bilmek ve yaşamak çok ayrı bir şey.” dedi.

Birlikte yaşama kültürünü dünyaya yaymak istiyoruz
Toplantıda konuşan koro üyesi Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Doğum, kurulduğu ilk günden itibaren koronun üyesi olduğunu belirterek; “Koromuza Antakya’da bulunan bütün cemaatler gibi en büyük desteği veren gruplardan bir tanesiyiz. Peder arkadaşım Jan Delüller gibi, eşim ve kızım da benim gibi korunun bir üyesi. Amacımız Hatay’daki birlikte yaşama kültürünü tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya yaymaktır.” dedi.

Antakya’nın güzelliklerini ortaya çıkartıyoruz
Armutlu Camisi İmamı Ahmet Gürbüz’de korunun ilk kurulduğu günden bu yana korada görev yapanlardan biri olduğunu ifade ederek; “Bir din adamı bir Antakyalı olarak koroya bir nebzede olsa faydamız olduysa ne mutlu bize. Antakya’nın güzelliklerini ortaya çıkartıp tüm dünyaya tanıtmak ve dünya barışına katkı vermek en büyük amacımız. Allah bize çıktığımız bu yolda bizi mutlu bir şekilde devam ettirmeyi nasip etsin.” dedi.

 

Benzer Haberler

İskenderun Yıldızlar Basketbol Kulübü Türk sporuna yıldızlar kazandırıyor. Yıldızlar altyapısında...

Yorum 
0

Arsuz Kaymakamı Hasan Gökpınar, Belen İlçesi İssume mahallesinde faaliyet gösteren Asaş Filtre...

Yorum 
0

Hatay’ın Hassa ilçesinde bir evin bahçesine ekilmiş 72 kök Hint keneviri ele geçirildi....

Yorum 
0

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da iş yerlerinden 189 bin 400 lira değerinde eşya çalan şüpheli...

Yorum 
0

Teröristlerden temizlenen 2240 rakımlı Hatay’daki Mığır zirvesi artık bölge halkını ve...

Yorum 
0

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, mahalle ziyaretleri kapsamında vatandaşlarla buluşmaya,...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle