Hatay’ın Vergi rekortmenleri ödüllendirildi | Hatay Press
bettilt giriş
buy google reviews

Hatay’ın Vergi rekortmenleri ödüllendirildi

04 Mar 2013 Pts 14:06
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Gücünüz gücümüzdür..

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “2012 yılı sonu itibarıyla enflasyon oranı yüzde 6,2 olarak gerçekleşti. Bu oran 1968 yılından bu yana Türkiye’nin gördüğü en düşük enflasyon oranı. Türkiye hem üretimini arttırıyor milli gelirini, ihracatını arttırıyor hem de enflasyon oranlarını aşağıya indiriyor. Bu ekonomideki sıhhatin önemli bir işareti. Bu bir rekor bizim açımızdan” dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hatay’ınVergi rekortmenlerine plaket takdim törenine katıldı.  Ergin, “Hatay’ın Şampiyonları 2012” ödül töreninde yaptığı konuşmada iş adamlarını önlerindeki zorlukların kaldırılabilmesi için geçtiğimiz günlerde Başbakanlıkta bir toplantı yapıldığını ve bu toplantıda ilgili Bakanlıklara bazı ödevlerin verildiğini söyledi. Zorlukları aşarak taş üzerine taş koyanlara teşekkür eden Bakan Ergin, “Başbakanlıkta Yatırım ve Tanıtım Ajansı öncülüğünde Başbakan Yardımcılarımız, Ekonomi Bakanları ve Adalet Bakanlığının yaptığı bir ortak çalışmadan bahsettim. Türkiye’de olan bir yatırımcı ya da yurt dışından Türkiye’ye gelmiş olan bir yatırımcının karşılaştığı sorunlar ve zorluklar masaya yatırıldı. Bu sorun ve zorlukları kalem kalem tespit etmişler ve hangi bakanlık hangi konularda kolaylık getirecek. Bütün bunlar kalem kalem belirlenmiş her bakanlığa kendi ev ödevi taksim edildi. Baktığınız zaman bu ülkede yatırım yapmak isteyenlerin yaşadığı sıkıntılar hangi bürokratik dirençle mücadele ettiklerini görünce gerçekten şimdi sizleri yeniden tebrik edesim geliyor. Çünkü bu kadar zorlukları aşarak taş üzerine taş koyuyorsunuz sermayenizi ticari birikimlerinizi riske edip bir işe giriyorsunuz ve her aşamasında birileri önünüze çıkıp ‘Dur bakalım. Bunu böyle yapamazsın. Şöyle yapamazsın’ deyip size kendince racon kesiyor. Ve bütün bu badirelerin içinden sıyrılıp üretim aşamasına geldiğinizde de hem Türkiye’de hem Dünya piyasalarında rekabet dediğimiz o acımasız unsur yakanıza yapışıyor. Bütün bunlardan sıyrılacaksınız bu badireleri geçeceksiniz. Üreteceksiniz, makul fiyata üreteceksiniz Türkiye içerisindeki rakiplerinizle yarışacaksınız. Dünyadaki acımasız rekabette öne çıkacaksınız ve ürün satacaksınız, ayakta kalacaksınız. Kolay şeyler değil bütün bunlar” dedi.
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu rakamlarla iş adamlarına anlatan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dünya’da ve bölgemizde çok önemli kırılmaların, ekonomik krizlerin, sosyal buhranların, siyasi çekişmelerin, yer yer savaşlar yaşanmasına karşın Türkiye’nin bütün bu çalkantıların içerisinde önemli bir barış, huzur, istikrar ve gelişme trendini devam ettirdiğini söyledi.
2002 yılında Türkiye’nin milli gelirinin 230 milyar dolar iken 10 yıl sonra bugün 3 kat artışla 742 milyar dolara geldiğini söyleyen Ergin, “Bu 10 sene içerisinde siyasi istikrar temin edilmiş. Buna bağlı olarak ekonomik istikrar sağlanmış, üretim ve yatırım kolaylaşmış ve Türkiye’nin rekabet gücü geçmişe oranla daha iyi bir yere gelmiş. Eksiklerimiz var. İyileştirmemiz gereken koşullar var. Bunları ortadan kaldırıp Müteşebbis ve Girişimcilerin işlerini daha da kolay kılacak çalışmalar Ankara’da yapılıyor. Bu ülkenin dış ticaret dengesinde ithal ikamesine yarayacak alanları sizlerin önünüze getirip bu kollarda yoğunlaşmanızı sağlayacak tedbirleri üretmekte bizim görevimiz. Bütün bunlar bu 10 yıl içerisinde bir miktar yapılmaya çalışıldı. Ama tam anlamıyla ideal bir noktada olduğumuzu söylemiyorum. Ancak bütün bu eksiklerimize rağmen ihracatımız 36 milyar dolardan bugün 4 kat artış sağlayarak 152 buçuk milyar dolara geldi 2012 tutarı. 2002’de 23 buçuk milyar dolar IMF olan borcumuz 10 yıl içerisinde ödendi. Bu gün 400 milyar dolara inmiş bulunmak da ve Mayıs ayında bunu sıfırlıyoruz iki ay sonra IMF borcumuz kalmıyor. Ve IMF 5 milyar dolar biz kredi açtık. Arzu ederse 5 milyar dolar Türkiye’den kredi kullanabilecek. Veren el olmaya başladı Türkiye. Bugüne kadar alan eldi şimdi kendisi bu tür kuruluşlara organizasyonlara fon sağlayan noktaya geldi çok şükür. Merkez bankamızın döviz rezervi 2002’de 27 buçuk milyar dolardı. Bugün itibari ile 125 milyar dolar” dedi.
2012 yılının Ekim ayı itibariyle Euro bölgesindeki ülkelerin işsizlik ortalaması yüzde 11,7 iken Ekim 2012 de Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 9,1 olduğunu ve daha sonra daha da düştüğünü aktaran Bakan Ergin bu verilere göre Türkiye’nin şuan itibariyle Avrupa Birliği içerisinde olan 15 AB üyesi ülkeden daha iyi durumda olduğunu kaydetti.
Yunanistan, İspanya, İrlanda, Fransaya İtalya’ya sirayet eden sıkıntılar ciddi ciddi hissedilmeye başlandığını söyleyen Ergin, “Kişi başına düşen milli gelir 2002’de 3 bin 492 dolar imiş 10 sene sonra bugün baktığımızda 10 bin 444 dolara gelmiş. Deniyor ya bütün bu hizmetler yapılırken borçlarımız arttı. Kamu kesiminin toplam borcu milli gelire oranları bakıyorsunuz Japonya’da milli gelirin yüzde 236’sı kadar borç skoru var. Yüz lira geliri varsa 236 lira borcu var. İtalya’da 100 lira geliri var 126 lira borcu var. ABD’de 100 lira gelir var 107 lira borcu var. Fransa’da 100 lira gelir var 90 lira borcu var. Almaya 100 lira gelir var 83 lira borcu var. Türkiye’ye bakıyoruz 100 lira Milli gelirin 38 lirası borç. 3’te biri. Bu borçlanma oranları açısından da Türkiye bütün bu gelişmiş ülkelerden çok çok iyi durumda. 2012 yılı sonu itibarıyla enflasyon oranı yüzde 6,2 olarak gerçekleşti. Bu oran 1968 yılından bu yana Türkiye’nin gördüğü en düşük enflasyon oranı. Türkiye hem üretimini arttırıyor milli gelirini, ihracatını arttırıyor hem de enflasyon oranlarını aşağıya indiriyor. Bu ekonomideki sıhhatin önemli bir işareti. Bu bir rekor bizim açımızdan” dedi.
Türkiye oluşturulan bu atmosfer ile geleceğe dönük kendi ülkesinde ve bölgesinde çok önemli bir güç haline geldiğini de söyleyen Ergin, “Eğer bu ülkede huzur var ise istikrar var ise barış var ise bütün bu saydığım gelişmelerin hepsi bu huzur ver istikrar ortamının eseridir. Barışı ve istikrarı kaybetmediğimiz süre içerisinde Allah’ın izniyle Türkiye’nin önü açık geleceği parlak bizden sonraki nesillere çok daha güçlü Türkiye bırakmamız için hiçbir neden yok. Türkiye bugün kendi insansız araçlarını üretmeye başladı. Türkiye savunma sektöründe çok önemli adımlar attı. Bu gün Altay tankını kendimiz üretmeye başladık. Yine kendi roketlerimizi ve füzelerimizi yapmaya başladık. Milli Savunma Sanayi açısından. Kendi savaş gemimizi ürettik ve karasularımıza indirdik. Atak helikopterlerini ürettik ve şuanda deneme uçuşları yapılıyor. Kısa süre içerisinde bunlar güvenlik güçlerimizin en güç noktada kullanabileceği şekilde teslim edilmeye başlanacak. Kendi imal ettiğimiz Göktürk uydusunu Çin’den uzaya gönderdik. İnşallah bundan sonraki hedef Türkiye’den uydularımızı uzaya gönderecek alt yapıyı kurmaya geldi. Şimdi bunun çalışmaları başladı” diye konuştu.
Gecede konuşan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de ilin sınır komşusu olan Suriye’de yaşanan olumsuzluklara rağmen Şubat ayı ihracat artışında Hatay’ın Türkiye birincisi olduğunu söyledi.
Gecede yapılan konuşmaların ardından 2012 yılında gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri ile aynı dönemde en çok ihracat ve yatırım yapan, istihdam sağlayan firma ve mükelleflere plaketleri, ayrıca Vergi haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

 

Benzer Haberler

Ceyhan ilçesinde sulama kanalına düşen Dörtyol Yeniyurt Mahallesinden Mehmet Fuzuli Duru boğularak...

Yorum 
0

İskenderun Yıldızlar Basketbol Kulübü Türk sporuna yıldızlar kazandırıyor. Yıldızlar altyapısında...

Yorum 
0

Arsuz Kaymakamı Hasan Gökpınar, Belen İlçesi İssume mahallesinde faaliyet gösteren Asaş Filtre...

Yorum 
0

Hatay’ın Hassa ilçesinde bir evin bahçesine ekilmiş 72 kök Hint keneviri ele geçirildi....

Yorum 
0

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da iş yerlerinden 189 bin 400 lira değerinde eşya çalan şüpheli...

Yorum 
0

Teröristlerden temizlenen 2240 rakımlı Hatay’daki Mığır zirvesi artık bölge halkını ve...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle