ÇELİK İŞ SENDİKASINDA BAYRAM VAR | Hatay Press
bettilt giriş
buy google reviews

ÇELİK İŞ SENDİKASINDA BAYRAM VAR

13 Ara 2012 Per 17:51
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Karabük’te, Çelik-İş Sendikası ve Türk Metal Sendikası arasında başlayan yetki mücadelesinde kazanan Çelik-İş Sendikası oldu. Çelik İş Sendikasının Kardemir de yetki alması İsdemir İşçileri arasında da büyük sevinç yarattı..

Karabük‘te, Çelik-İş Sendikası ve Türk Metal Sendikası arasında başlayan yetki mücadelesinde kazanan Çelik-İş Sendikası oldu. Çelik-İş Sendikası’na üye işçiler, KARDEMİR içinde bulunan Haddehaneler alanında toplanarak miting yaptı.

Karabük‘te iki yıl önce başlayan yetki mücadelesinde Çelik-İş Sendikası yetkiyi alırken, KARDEMİR‘de miting düzenlendi. Yağmurlu havaya rağmen bilerce işçi alanı doldururken, “İşçi sendika omuz omuza”, “Çelik-İş nerede biz oradayız” sloganları attı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Yardımcısı ve Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül de, “Uzun yıllar birlikte olamadık. Ama bu meydanda verilen sözleri hep yerine getirmenin onurunu yaşayan sendikanın genel başkanıyım. Rahmetli Türker, KARDEMİR‘in kapatılma kararı verildiğinde bu meydanda ‘KARDEMİR kapatılırsa bu meydanda beni asın’ diyecek kadar yürekli sendikacının işçilerisiniz.

Bu her sendikacının söyleyebileceği bir cümle değildir. Öyle bir liderdi ki söyleyeceğini yapabilen bir liderdi. İşte ‘ölümle pazarlık olmaz’ diyen bir liderin bir sendikasını bu meydanda tekrar sizlerle buluşturma onuruna eriştik. İki yılı aşkın süredir yetkisizlik süresi yaşatıldı. Bunun sorumlusu asla biz değiliz, bu süreci yaşatanlar KARDEMİR işçisine hesap vereceklerini unutmasın.”

Bu süreçte çok sıkıntılı günler yaşandığını anlatan Gül, şunları söyledi: “Acılar yaşandı. Ama bu sürecin sonucunda birlik beraberliğimizi koruyarak, çıkmak konusunda büyük gayretler gösterdik. Biz ’emeğinden alın terinden başka sermayesi olmayan insanlarız’ dedik. Küs olmanın bir emek şehri olan bu şehrin caddelerinde küskünlüğü, dargınlığı asla ve asla kabullenmeyeceğimizi söyledik. Geldiğimizden beri bu cümlelerimizden, inancımızdan hiçbir ödün vermedik. Tahriklere, yalanlara rağmen asla ve asla ilkemizden, sendikal anlayışımızdan, KARDEMİR sevdamızdan asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz. ‘Bize şunlar yapıldı, yarın burada yetki alırsak 250 işçi şu kapıdan atacağı, 400 işçi şu kapıdan atacağız’ dediler, bize bu tehditlerle geldiler. Biz ‘işçi işçinin kardeşidir, dostudur, biz sendikaların görevi 400 kişi atmadı değil’ dedik. Biz ‘burada birlik beraberliği sağlayacağız’ dedik. Bizim kimsenin işinde, aşında, ekmek mücadelesinin karşısında olmayacağız. Çok net söylüyorum bundan sonra KARDEMİR işçisinin birlik ve beraberliğine aynı dostluğu sağlayacağımıza inanıyorum. Bundan sonra ihanete, KARDEMİR işçisinin işine karışanlara asla ve asla müsaade etmeyeceğimizi çok net şekilde söylüyorum. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak Türk Metal Sendikası’na giden arkadaşlarımızın Çelik-İş’e dönerek kayıtlarını yaptırdıklarını biliyoruz. Bundan sonra başka yüzlerle başka kılıflarla başka şekillerle karşımıza gelebilirler. Ama asla ve asla tahammülümüz olmadığını söylüyorum bunların gerçek yüzlerini tanıyın. Birlik ve beraberliğimizi bozmayalım, bizim bizden başka dostumuz yok. Bugüne kadar üçüncü kez karşınızdayız hasta olan arkadaşlarımızı ziyaret ettim.”

KARDEMİR‘de yapılan kavganın sermayenin kavgası olmadığını anlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “KARDEMİR‘i ele geçirmek isteyen insanlar KARDEMİR işçisini kullanarak KARDEMİR‘i ele geçirmeye çalıştı. Neredeler onlar? O giden arkadaşlarımızın da yanlarında yoklar. Biz bize kaldık. Emekçiler emekçilerle kalıyor. Biz hep onlarla birlikte olacağız”

Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan da, zaferin kutlu olmasını dileyerek sözlerine şöyle devam etti: “mücadelemiz mübarek, toplu sözleşme yetkimiz hayırlı Uğurlu olsun. Bedeni Öğlebeli mezarlığında olan, ruhu bizimle beraber olan muhterem rahmetli Metin Türker’in ruhu şad olsun. Onun bize bıraktığı emaneti Allah’a şükür yere düşürmedik. Bütün tezgahlara rağmen, bütün karanlık güçlere rağmen, bize emanet ettiği Çelik-İş’i namerte teslim etmedik. Onun için bugün ne kadar onur duysanız, ne kadar heyecanlansanız azdır. Gerçekten bu gün bizim bayramımız, bayramınız mübarek olsun.

Keşke Karabük‘te KARDEMİR‘de karşımızda sendika olsaydı, bizimle beraber sendikacılık yapanlarla mücadele etseydik, yanlış yaparsak, işçinin emeğin yanında duramazsak bu işçi gerektiğinde bize mesaj vermeliydi. Ama karşımızda sendika yoktu, karşımızda Silivri’nin uzantıları vardı. Ergenekon süreci vardı karşımızda. Başını takip ettiniz 1980 darbesini yapan generaller Hak-İş’in kapısına kilit vurdu. Bütün mal varlığımıza el koydular, toplu sözleşmelerimizi iptal ettiler. Onlar işçinin emekçinin alın teriyle ödediği aidatları darbecilere peşkeş çekti. Karşımızdakilerin karanlık güç odaklıların sendikal güç uzantıları olması Karabük‘teki mücadelemizi daha anlamlı kılıyor. Biz sadece Çelik-İş’e değil KARDEMİR‘e değil ülkemize sahip çıktık. Bundan sonra yeni şeylere imza atacağız. Yüksek fırının bacası tütecek, Karabük ayakta kalacak ama KARDEMİR işçisi de namerde muhtaç olmayacak. KARDEMİR işçisi hak ettiği ücreti hak ettiği statüyü saygıyı da alacak, almak zorunda. Bizim boynumuzun borcu olduğunu genel başkana ifade ettim. Biz Hak-İş ailesi olarak 15 sendikasıyla Türkiye’nin en etkin en saygın bir mensubu olmaktan gurur duyduk.

Bundan sonra biz sizinle beraber sizin bu saygınızı istismar ettirmeden geleceğe yürüyeceğiz. Türkiye’de yargıçlar var, yargı var. Onun için ne mutlu size ki, başınızı namertlerin önünde yere indirmedik. Karabük‘te yeni bir dönem başlıyor.”

Kalabalık sloganların ardından alandan ayrıldı      

Benzer Haberler

İskenderun Yıldızlar Basketbol Kulübü Türk sporuna yıldızlar kazandırıyor. Yıldızlar altyapısında...

Yorum 
0

Arsuz Kaymakamı Hasan Gökpınar, Belen İlçesi İssume mahallesinde faaliyet gösteren Asaş Filtre...

Yorum 
0

Hatay’ın Hassa ilçesinde bir evin bahçesine ekilmiş 72 kök Hint keneviri ele geçirildi....

Yorum 
0

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da iş yerlerinden 189 bin 400 lira değerinde eşya çalan şüpheli...

Yorum 
0

Teröristlerden temizlenen 2240 rakımlı Hatay’daki Mığır zirvesi artık bölge halkını ve...

Yorum 
0

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, mahalle ziyaretleri kapsamında vatandaşlarla buluşmaya,...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle