buy google reviews

Türk Eğitim Sen Hatay 2 No’lu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, “Mülteci Çocukları Mutlaka Farklı Sınıflarda Eğitim Görmeli”

20 Kas 2021 Cts 11:17
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Eğitimde yaşanan sıkıntılara değinen Türk Eğitim Sen Hatay 2 No’lu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, tüm okullarda yardımcı personel ve güvenlik personeli eksikliği yaşanmasının yanı sıra bölgemize özgü olarak da mültecilerden kaynaklanan sıkıntıların eğitimdeki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

Yalnızca kentimizde değil ülke genelindeki tüm okullarda, özellikle pandemi sürecinde hijyeni saplayacak yardımcı personel eksikliğinin ciddi bir sorun teşkil ettiğini kaydeden Yanık; “Pazartesi günü, bir haftalık aradan sonra okullarımız tekrar başlayacak. Okullarımız yaklaşık bir buçuk yıldır kapalıydı. Eylül ayı içerisinde okullarımız açıldı ve eğitim öğretim faaliyetlerimiz başladı Kasım ayındaki ara tatile kadar ciddi manada geçmiş yılın kayıpları telafi edilmeye çalışıldı. Özellikle okullarımızda bu süreçte daha çok öğretim faaliyetlerine ağırlık verildi. Bu süreçte de öğretmen arkadaşlarımız, idarecilerimiz ciddi manada üzerlerine düşeni yaptı ve Kasım ayına kadar güzel bir eğitim-öğretim dönemi geçirdik.

Öğretim manasında eksiklerin kapatılması açısından bu dönem önemliydi. İnşallah Ocak ayındaki süreye kadar yine meslektaşlarımız, arkadaşlarımız, idarecilerimiz öğretim faaliyetlerine devam edecek ancak bir takım sıkıntılar da var. Bunlardan bir tanesi, özellikle pandemi dönemi olması ve salgının yayılması nedeniyle hijyen ve temizlik. Bu konuda sadece İskenderun’da değil ülkemizdeki tüm okullarda büyük sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlardan en önemlisi personel eksikliği… İskenderun’da ve bizim sorumlu olduğumuz ilçelerde ciddi manalarda okullarda yardımcı personel eksikliği var. Geçmiş yıllarda milli eğitim bakanlığı bu açığı TYP çerçevesinde görevlendirilen personel aracılığı ile sağlıyordu, her ne hikmetse geçen yıllara göre bu yıl daha az personel görevlendirildi. Bu da yetersiz… Milli Eğitim Bakanlığı okullarımıza temizlik malzemeleri gönderiyor, maske, sabun, çamaşır suyu, dezenfektan hepsi gönderiliyor ancak bunları kullanacak, okulu temizleyecek, hijyeni sağlayacak personel yeterli değil. Biz bu sorunu önemsiyoruz bu konuda yetkililere tekrar çağırıda bulunuyorum; mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde okulların hizmetli ihtiyacı giderilmeli. Okullarda hizmetli olmazsa, okullarda hijyen sağlamamız mümkün değil. TYP kapsamında görevlendirilen personel sayısı mutlaka arttırılması lazım. Geçmiş yıllarda bu salgın hastalık yokken İskenderun’da 150-200 tane personel görevlendirilirken bu yıl bu sayının 50’lerde kalması bizim de dikkatimizi çekti ve garipsedik. Bu hususta mutlaka tekrar çalışma yapılması lazım. Bu yükü sadece milli eğitim bakanlığına yıkarsak çok doğru olmaz. Özellikle belediyelerden destek bekliyoruz okulların temizliği ve hijyeni konusunda” diye konuştu.
Diğer bir sonunun da ‘güvenlik’ olduğunu kaydeden Yanık; “Okullarımızda ciddi bir güvenlik problemi var. Okullarımıza mutlaka güvenlikçi verilmesi lazım” dedi.
Ülke genelindeki tüm okullarda yaşanan sorunların yanı sıra, mültecilerin yoğun olarak yaşadığı kentimizde, mülteci çocuklarının Türk çocuklarla aynı sınıflarda eğitim-öğretim görmesinin büyük sıkıntılara neden olduğunu ve eğitimdeki eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu vurgulayan Yanık; “Şehrimizde çok sayıda mülteci var, bu mültecilerin çocukları bizim çocuklarımızla beraber eğitim-öğretim faaliyetlerine aynı sınıfta devam ediyorlar. Bu büyük bir kargaşa ve kaosa sebep oluyor. Elbette ki mültecilerin çocukları da eğitim alacak, öğretim faaliyetlerine katılacak, sosyal etkinliklerde bulunacak ama bu çocukların dil konusundaki yetersizliği, Türkiye’yi bilmemesi birçok okulumuzda eğitim öğretim faaliyetlerini durma noktasına getiriyor. Özellikle mültecilerin daha çok yaşadığı bölgelerdeki okullarımızda eğitim öğretim faaliyetleri durma noktasına geldi. Şöyle bir düşünün bir ortaokulda 5. sınıfta 40 kişilik bir sınıfın 20 tanesi Suriyeli, anlama ve anlatım problemi yaşıyorlar Türkçede. Bu sınıfta öğretmenin ders işleme imkanı var mı? Birinci sınıf üzerinden bakalım; birinci sınıfa başlayan çocuklar, hiç Türkçe bilmedikleri için sınıfta eğitim öğretim faaliyetleri ilerlemiyor. Bizim çocuklarımız okuma yazma öğrenme konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Öğretmen sınıfın %50’si dil bilmediği için hızlı ilerleyemiyor ve dolayısıyla çocuklarımız da müfredatın gerisinde kalıyor. Bu manada yetkililere bir çağrıda bulunmak istiyorum; kesinlikle mültecilerin çocukları farklı sınıflarda, farklı eğitim öğretim faaliyetleri görmeliler. Dil probleminin çözülmesi lazım. Türkçe bilmeyen bir çocuğa ne kadar matematik, sosyal anlatabilirsiniz. Bu önemli bir sorun, görmezden geliniyor. Bu aslında anayasal bir sorun. Mültecilerin yoğun yaşamadığı şehirlerdeki çocuklar net manada eğitim öğretim faaliyetlerine devam ederken bizim bölgemizdeki bizim çocuklarımız eğitim-öğretim faaliyetlerine tam devam edemiyorlar. Bunun ciddi manada eğitimdeki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum. Bölgemiz siyasetçileri bu konuyu meclise taşıdı. Bu sorun en kısa sürede mutlaka çözülmeli” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda Uygulama Laboratuvarı...

Yorum 
0

Son birkaç haftadır Akdeniz’de art arda depremlerin olması, hem bölge halkını tedirgin etti...

Yorum 
0

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir evde yapılan aramada Roma ve Bizans dönemi ait çok sayıda...

Yorum 
0

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait olduğu değerlendirilen...

Yorum 
0

Hatayspor-Galatasaray maçında hem 4-2’lik galibiyeti hem doğum gününü kutladı Hatay MKÜ...

Yorum 
0

“HATAY DEVLETİ RESMİ GAZETESİ” KİTABININ TANITIM PROGRAMI YAPILDI Basın İlan Kurumu öncülüğünde...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle