“Sütunlu Cadde” Gün Yüzüne Çıkıyor

09 Eki 2017 Pts 8:30
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
“Sütunlu Cadde” Gün Yüzüne Çıkıyor

Hatay‘ın Erzin ilçesinde Roma Dönemi’ne ait M.Ö. 2. yüzyılda kurulan Epiphaneia Antik Kenti’nin mozaikle kaplı 10 metre genişliğindeki sütunlu caddesi gün yüzüne çıkarılıyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hatice Pamir bilimsel danışmanlığında ve Hatay Müze Müdür Vekili Demet Kara’nın başkanlığında kurulan ekip, çalışmalarını Erzin ilçesindeki Epiphaneia Antik Kenti’nde sürdürüyor. Kazı çalışmasını bilimsel ekibiyle birlikte yürüten Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Pamir, Payas‘a kadar uzanan Erzin ilçesinin bulunduğu ovalık kesimin, antik çağlardan itibaren İssos olarak adlandırıldığını, bu bölgede az sayıda kent mevcut iken Epiphaneia’nın bu istisnalardan biri olduğunu kaydetti. Antik belgelerden kentin ilk kurulduğu dönemlerdeki adının Oenianda olduğunu öğrendiklerini anlatan Pamir, kazı çalışmalarına ilişkin yaşanan süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

“İlk kez 1916 yılında bu bölgeden geçen Bağdat demiryolu hattı çalışmaları sırasında, Gözeneler denilen mevkide kentsel kalıntılar tespit edilmiştir. Yüzeyde görülen sütun kalıntıları olsun, yine yüzeyde görülen hemen sol taraftaki tiyatro olarak adlandırdığımız yapı ile hemen arka tarafımızda kısmen mevcut olan yapı kalıntıları olsun, burada bir antik kentin var olduğunu biliyorduk. Ta ki 2006 yılında bir ihbar sonucunda burada kurtarma kazısı başlatılana kadar, herhangi bir çalışma yapılmamıştı. 2006 yılında Hatay Müzesi tarafından hamam olarak adlandırılan yapı ve çevresi kurtarma kazısıyla ortaya çıkarıldı. Hamamın soğukluk bölümüne ait Artemis temalı son derece görkemli bir taban mozaiği gün ışığına çıktı ve bugün HatayMüzesinde sergileniyor. Kurtarma kazısı, Hatay Müzesi tarafından 2016 yılına kadar devam ettirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 yılından itibaren ise bilimsel danışmanlığımda, kazının sistematik bir kazı çalışmasına dönüştürülmesine karar verdi. Böylelikle çalışmalar üniversite ile müzenin beraber katıldığı ‘müze katılımlı’ sistematik bir kazı olarak devam ettirilmiştir. 2016 yılında kısmen kısıtlı bir bütçeyle çalışmıştık. 2017 yılında gerek Bakanlığımızın gerekse Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Hüseyin Yayman‘ın ilgileriyle ve Erzin Belediye Başkanlığının girişimleriyle alanda daha büyük boyutlu kazı yapılması olanağı sağlanmış oldu. Bakanlık tarafından ayrılan bütçeyle ve Erzin Belediye Başkanlığının katkılarıyla 2017 yılı Ağustos ayında burada kazılara başladık. Yaklaşık 3 aydır kazı çalışmalarımız devam etmektedir.”

10 yılda sütunlu caddenin bir kısmı ortaya çıkarıldı

2006-2016 yılları arasında yapılan kazılarda, sütunlu caddesinin bir kısmının ortaya çıkarıldığını anlatan Prof. Dr. Pamir, “Tiyatronun varlığını bu çalışmalar bağlamında kesinleştirdik. Hamam kazıları tamamlandı; şimdi restorasyon-konservasyon çalışmaları devam etmektedir. Yine bu süreç içerisinde “odeion” ya da “şehir meclisi” olarak tanımladığımız sütunlu caddeye paralel, yarım daire planlı bir anıtsal yapı da ortaya çıkarıldı. Ayrıca bu meclisin yapılması için katkıda bulunan kişinin ne kadar cömert bir insan olduğunu belirten ithaf yazıtı da bulundu ve yapının MS 2. yüzyılda inşa edildiği anlaşıldı. Bu yıl kazıları özellikle sütunlu caddede yoğunlaştırdık. Daha önceki yıllarda yapılan kazılarda kısmen mozaik tabanların çıktığını görmüştük. Bu çok ender bilinen bir şey aslında. Sütunlu caddeler hemen hemen her Roma kentinde vardır. Ama, insanların gezinti yolu olarak kullandığı “portik” dediğimiz kısmın tabanının mozaikle kaplandığı örnek çok azdır. Ülkemizde bilinen örnek Antalya/Perge sütunlu caddesidir, şimdi bir de Epiphaneia da çıkmıştır. Önceki kazı döneminde 2 paneli kısmen kazılmıştı; bu dönemde mozaiğin 3 panelini ve böylelikle tabandaki toplam 5 paneli bütünüyle ortaya çıkarıldı. Figüratif panellerdir. Yaklaşık olarak 10 metre genişliğinde ve 50 metre uzunluğunda olan mozaik taban, toprak altında devam ettiği için ve henüz kazılmadığından uzunluğunun ne kadar olduğunu tam bilmiyoruz” dedi.

Mozaikler üzerinde yazıtlar da var

Gün yüzüne çıkarılan sütunlu cadde ve taban mozaikleri hakkında bilgiler de veren Prof. Dr. Pamir, şunları kaydetti:

“Bir bütün olarak yapılmış ender mozaiklerdendir. Dairesel çerçeve içinde figürler ellerinde çeşitli objeler tutarken ve yanlarında temsil ettikleri işlere dair yazıtları ile ortaya çıkarılmıştır. Maalesef mozaik tabanlar üzerinde, daha sonraki yerleşim ve inşa evresine ait tahribatlar mevcuttur. İlk değerlendirmelerimize göre mevsimlere yönelik konular işlenmiştir. Mozaik işçiliği bakımından MS 3-4. yüzyıl işçiliğine oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz. Tabanı taşla kaplı sütunlu cadde çalışmaları, caddenin genişliğinin 14 metre olduğunu bize göstermiştir. Örneğin Antakya‘da Antiokheia kentinin şu ana kadar bilinen cadde genişliği, yaklaşık 10 metre kadardır. Caddenin bu kadar geniş olması, Epiphaneia’nın doğudan batıya, güneyden kuzeye uzanan ticaret yolları üzerinde önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Yine Hatay yöresi açısından baktığımızda, günümüze ulaşmamış veya henüz tespit edilememiş arkeolojik kalıntılardan sütunlu cadde, tiyatro, odeion gibi antik yapıları burada görmekteyiz. Bu yılki çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz; 2018 yılında da sınırlarını belirlediğimiz noktalarda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Hatay Müzesi adına kazıda görev yapan Arkeolog Erdal Acar, “Çalışmalarımızda açığa çıkan kültür varlıklarının korunmasına yönelik de bir takım tedbirlerin alınması için laboratuvar ve Müze Müdürlüğümüzün restoratör ve konservatörleri burada koruma çalışmalarını devam ettiriyor. Bu kentin tamamının veya tamamına yakınının ortaya çıkarılmasıyla, özellikle bölge halkı için, Hatay bölgesi için hem kent arkeolojisi hem de ülkemizin turizme dayalı ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. Kazıda ortalama 30-40 işçi, 6 arkeolog, 1 mimar, 3 restoratör-konservatör çalıştı” diye konuştu.

Benzer Haberler

Hatay’da ekmek ve simide zam 

Hatay’da 1 liradan satılan ekmek ve simidin fiyatı 1 lira 25 kuruşa çıkarıldı.  Hatay...

Yorum 
0
HASTANEDE YİNE ŞİDDET

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir sağlık personeli, acil serviste alkollü olduğu belirtilen...

Yorum 
0
Sosyal Medyadan Terör Propagandasına Tutuklama

Hatay’ın İskenderun ilçesinde, sosyal medya üzerinden terör örgütü YPG/PKK propagandası...

Yorum 
0
“Tüm imkanlarımızı seferber ettik”

Güney Amerika ülkelerinde ithal edilen angusların çevreye yaydığı kötü kokunun minimize edilmesi...

Yorum 
0
‘Su Ürünleri Yetiştiriciliği’ İSTE’de Teknoloji ile Harmanlanıyor

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen...

Yorum 
0
Başarılı Öğretmenlere Başarı Belgesi Verildi

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Orta Öğretim Kurumlarına İlişkin...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Belen’de orman yangını

Belen’de orman yangını

Hatayı’n Belen ilçesi Soğukoluk yaylasında sabaha karşı […]

BELEN İÇİN ÖNEMLİ PROJELER

BELEN BELEDİYE BAŞKANI ADNAN VURUCU İLE BELEN […]

BELEN’DEKİ YOL SORUNUNUN SUÇLUSU KİM ?

BELEN’DEKİ YOL SORUNUN...

BELEN’DEKİ YOL SORUNUNUN SUÇLUSU KİM ?   […]

LÜTFÜ SAVAŞ BELENLE İLGİLİ T...

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş […]

LÜTFÜ SAVAŞ’TAN ÇARPIC...

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun […]

SEYFİ DİNGİL’DEN HADO ...

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil düzenlediği basın […]

İSTE ELEKTRİKLİ ARABA ÜRETTİ

https://youtu.be/WKdzJIfbQHk elektromobİSTE pİSTE uğurlandı! İskenderun Teknik Üniversitesi […]

KIRIKHANDA MİLYONLUK VURGUN

KIRIKHANDA MİLYONLUK VURGUN

KIRIKHAN’DA MİLYONLUK VURGUN Aynı otomobili onlarca kişi […]

anlı Ay Tutulmasına Cami ve Türk Bayrağı […]

15 TEMMUZ’UN 2. YIL DÖNÜMÜ

İ SKENDERUNDA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ […]

MÜHÜR KIRAN İNŞAATA SUÇ DUYU...

İSKENDERUN SAKARYA MAHALLESİNDE MÜHÜR KIRAN İNŞAAT FİRMASINA […]

ARSUZ TURİZM YATIRIMLARINA HAZIR

Arsuz belediye başkanı Nazım Culha Hataypress Ajansa […]

KIRMIZIOĞLUNDAN SEÇİM DEĞERL...

HATAY’DA CHP NİN EN SAMİMİ MİLLETVEKİLİ ADAYINDAN […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle