SURİYE’DEKİ BÖLÜNME HATAY’A YANSIMAMALI

25 Eyl 2013 Çar 16:05
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Hatay’da bir çok etnik kökenli insanın bir arada yaşadığını belirten MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, “Burada yaşayan herkesin orada akrabası var. Yani adeta bir damar gibi bu coğrafyadan o coğrafya ya o coğrafyadan bu coğrafyaya gelmiş. Akrabalarımız orada birbirleri ile de mücadele edebilir. Ama oradaki bölünme buraya yansımamalı.” dedi.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, mesele kardeşlikse Hatay’ın bunun en güzel örneğini sadece Türkiye’ye değil, dünyaya verebilmiş güzide bil il olduğunu söyledi.
Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaların da konuşan Çirken, ancak Suriye’de yaşanan savaştan Hatay’ın da ister istemez etkilendiğinin altını çizerek; “Bu bir gerçek. Çünkü kapı komşunuzda, apartman komşunuzda, ev komşunuzda, tarla komşunuzda olan huzurdan siz huzur alırsınız, oradaki huzursuzluktan da huzursuzluk alırsınız. Bu iş bu kadar basit. Bi kere şuna kanaat getirmemiz lazım. Emin olun, burada Hatay şu güne kadar çok güzel bir sınav verdi.” dedi.

Bu şerefli vilayet kardeşliği bozmadı
Olaylarla ilgili çok şey duyduklarını ve bildiklerini belirten Çirkin, şöyle devam etti; “Duyduğunuzun, bildiğinizin hepsini de vatandaşlarla paylaşamama gibi bir sorumluluğunuz var. Bütün bu zorlamalara rağmen bu şerefli vilayet kardeşliği bozmadı. Alevi’sinden de Sünni’sinden de Allah razı olsun. Ama şimdi daha yolun başındayız. Daha çok şeyler göreceğiz. Yani dünyadaki gelişmeleri siz Türkiye olarak tayin etme imkanına sahip değilsiniz. Buna şansınız yok. Büyük devletler şunu yapacağız, şunu yapacağız, elbette ki kendi menfaatleri doğrultusunda bir takım bölgesel olaylar çıkartacak ve sizde bu bölgelere komşuysanız bundan zarar göreceksiniz.” dedi.

Ağzımıza geleni konuşmamalıyız
Hükümetlerinde bu noktada fazla bir hareket alanının olmadığını belirten Çirkin şöyle konuşta; “Çünkü bazı şeyler hükümetleri de aşar. Bu bakımdan önümüzdeki süreçte biz hepimiz, siyasi partiler, kanaat önderleri, devletimizin değerli bürokratları, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrası içinde sorumluluk içinde davranmak, ağzımıza geleni bugüne kadar olduğu gibi konuşmamak, ağzımıza sahip olmak ve olumlu şeyler söylemek zorundayız. Yani kim bunun üzerine bir katkı yapıyorsa, bu kardeşliğin bozulmaması için elinden geleni yapıyor ve bunu gösteriyorsa onların hepsinden Allah razı olsun.”

Sorumluluk takdir almaktan ziyade doğruyu yapmaktır
“Yakın zamanda Antakya’daki olaylarda bir kardeşimizi kaybettik. Allah rahmet eylesin. Ailesine cenabı Allah sabırlar versin. İlimizde de bir televizyonumuz var. Hatay Radyo ve Televizyonu. Bu televizyon ne yaptı. Bu kardeşimizin nasıl kaybedildiğini gösteren, görüntüleri yayınladı. Buda ilin barışına bir hizmettir. Yoksa bu kardeşimizin vefatı üzerine, çok çeşitli senaryolar söylendi, ama bu televizyon büyük bir cesaretle ve büyük bir ferasetle bu görüntüleri yayınladı. Huzurlarınızda ben Hatay Rayda ve Televizyonuna Hatay adına teşekkürü bir borç biliyorum. Birileri şöyle diyebilir. Birileri böyle diyebilir. Ama bu genç kardeşimizin polisimiz tarafından öldürüldüğü hasıl olsa, halk bunu böyle bilse, biz bunu nasıl çözerdik. İşte sorumluluk budur. Sorumluluk takdir almaktan ziyade doğruyu yapmaktır.”

Hatay’ı şanslı görüyorum
“Birilerinin hoşuna gidecek diye bir şeyler söyleyemeyiz biz. Hatay’ın 10 milletvekili var. Birde burada çok değerli bir bakanımız var. Ülkeye çok değerli hizmetlerde bulunmuş bir insandır kendisi. Bu bakımdan ben Hatay’ı şanslı görüyorum. İktidarı ile muhalefeti ile hiçbir milletvekili, ilinde karışıklık olsun istemez. Her şeye gücü yeter mi yetmez. İktidar milletvekili de olsa, partisinin üst politikasını ayarlama şansına sahip değildir. Muhalefet partili milletvekili de öyledir. Ancak iletir. Ama hiç biri karışıklık istemez. 10 milletvekilinin 10’unun da aynı kanaatte olduğunu biliyorum ve onların hepsine de teşekkür ediyorum.”

Daha önemli günler yaşayacağız
“Bu saatten sonra çok daha önemli günler yaşayacağız. Hepsine hazırlıklı olalım. Bakın bugüne kadar hep birlikte bunu el birliği ile atlattık. Şu gerçeği kabul edelim. Hatay’da Hıristiyan kökenli vatandaşlarımız var. Türkmen kökenli, Türk kökenli, Arap kökenli vatandaşlarımız var. Sünni’miz var. Alevi’miz var. Bunların hepsinin Suriye’de simetrisi var. Karşılığı var. Hepimizin orada akrabası var. Yani adeta bir damar gibi bu coğrafyadan o coğrafya ya o coğrafyadan bu coğrafyaya gelmiş. Akrabalarımız orada birbirleri ile de mücadele edebilir. Binimde orada akrabalarım var. Çok şaşılacak bir biçimde, bunların yarısı rejim yanlısı, yarısı da muhalif. Bakın bizim kendi akrabalarımız bölünmüş. Öz benim şahsımın akrabaları bunlar. Yani bölünebiliyor. Oradaki bölünme buraya yansımamalı.”

Çok dikkat etmeliyiz
“Buna çok dikkat etmeliyiz. Mesele bu. Hatay üzerine oynanmak istenen oyun da bu. Bu kadar basit. Devletler, milletleri parçalanamadan yıkılamazlar. Milleti bir ve bütün hiçbir devlet yıkılmaz. Onun için ne yapacaklar? Milletimizi fırka fırka, bölüm bölüm, mezhebine göre, dinine göre, kökenine göre, ayırmaya çalışacaklar. Ama bu millet 76 milyonluk büyük bir ailedir ve Türk milletidir. İçinde Türkmen kökenlisi, Kürt kökenlisi, Arap kökenlisi olabilir. Alevi’si, Sünni’si olabilir. Ama neticede Atatürk’ten de adını alan “Ne mutlu Türküm” lafından kendisini bulmuş, top yekun bir millettir.

Tokat gibi suratlarında patlayacak
“Hatay bu sınavı aşacaktır. Çünkü Hatay’ın genleri, kardeşlik duyguları, Hatay’ın tecrübeleri bu sınavı aşmaya yeterde artar. Ve inşallah, yine Türkiye’nin barışına da katkı sunacağız. Bakın çok tehlikeli bir virajdayız. Türkiye’yi parçalamak isteyenler, artık bunu Hatay’dan başlatma imkanına sahipler. Ama Hatay onlara öyle bir ders verecek ki, Türkiye’ye de faydalı olacak. Dünyaya da faydalı olacak, bir tokadı suratlarına vuracak inşallah.”

Benzer Haberler

Hatay’da dershaneden evine giderken uğradığı asitli saldırı sonucu sağ gözünü kaybeden...

Yorum 
0

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı...

Yorum 
0

Samandağ Havacılık ve Gençlik Spor Kulübü’nün ev sahipliğini yaptığı Yamaç Paraşütü...

Yorum 
0

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Hatayspor’a yardım kampanyası...

Yorum 
0

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı Atatürk anıtı önünde toplanan Galatasaraylı taraftarlar...

Yorum 
0

Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından Ankara’da iftar programı gerçekleştirildi. Türkiye’nin...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


GALATASARAYLILARDAN ŞAMPİYON...

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı Atatürk anıtı […]

HER GÜN BİNLERCE KİŞİ İFTARI...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde denizin içerisine uzanan iskelede […]

‘Evcil hayvan giremez&...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde evcil hayvanların girişinin yasaklandığı […]

Mahkumlara dayak ve kötü mua...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Cezaevi önünde bir araya […]

Çocuklara hayvan sevgisini a...

İskenderun Akdeniz merkezi teknik Anadolu lisesi hayvanları […]

Türkiye’nin heykelleri...

Hatay’ın en büyük sanat atölyesinde 20 yılı […]

“Yol boştu geçerim sandım”

Hatay’ın İskenderun ilçesinde kırmızı ışıkta geçen sürücü […]

Altı yaşında resim sergisi a...

Hatay’da bir buçuk yaşındayken kreşte resim yapmaya […]

BERFİN İÇİN YARDIM KAMPANYASI

iskenderun’da yüzüne asit atılan genç kız için […]

Motosiklet Tutkunlarından Ço...

İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan çocuk istismarı sonrası başta […]

Solo Türk İskenderun’d...

Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Solo Türk’ün […]

İskenderun’da Paskalya...

İskenderun’da yaşayan katolik Hıristiyanlar paskalya bayramını kutladılar. […]

Solo Türk gösteri öncesi pro...

Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Solo Türk’ün […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle