Şahutoğlu; “Hayal Değil, Gerçek Olacak!”

10 Mar 2019 Paz 22:02
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Gerçekleştirdiği geniş katılımlı bir lansmanla projelerini kamuoyuna tanıtan Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, “Hayal kurmuyoruz, geleceği planlıyoruz” sloganıyla yola çıktıklarını ifade etti.

CHP Adayı Şahutoğlu, İskenderun’u dünyanın prestijli kentlerinden biri yapacak projelerle İskenderun halkının karşısına çıktıklarını, projelerin hayal olmadığını ve hepsinin gerçekleştirileceğini kaydetti. İskenderun’un geleceğinin planlandığı projeler madde-madde şöyle açıklandı;
Teknik ve Sosyal Projeler Üretim Merkezi Projesi 
İskenderun Belediyesi olarak teknik ve sosyal projeler üretim merkezi kuracağız. Tarihi bir bina satın alınıp restore edilerek modern bir ofis haline getirilecek, içerisinde teknik ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan bir ekibin sürekli olarak kendimize ilişkin projeler üretmesini sağlayacağız. Dünya Bankası ve Avrupa Birliği destekli ve üreticimiz projelere hibe krediler alarak bu projeleri hayata geçireceğiz. Bu sayede belediyemizin bütçesinden harcama olmadan kentimize marka projeler kazandırmış olacağız.
İskenderun Sahil Düzenleme Projesi 
Sahil bandı yeniden düzenlenecek proje ile birlikte sahile bisiklet yolu seyir terasları nostalji tramvayı, ışıklı su gösterileri olan havuzlar yapılacak sahil bandı içerisinde bulunan tesislerin fiziki yapısı modernize edilerek daha kaliteli hizmet vermeleri sağlanacak burada tüketilen elektrik güneş panelleri ile üretilen enerji sayesinde proje kendi kendine üç dört yıl içerisinde amorti edecektir.
İskenderun Belediyesi Mahalle Kültür Evleri Projesi 
Kadınlarımıza meslek ve beceri kazandıracak kurslar çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim desteği veren kurslar kütüphane toplantı ve taziye amaçlı kullanılacak salonlar olacak. Burada kullanılacak elektrik güneş enerjisi ile sağlanarak proje kendi kendini 8-10 yıl içerisinde amorti edecektir.
Atatürk Kültür Ve Kongre Merkezi Projesi
İskenderun Belediyesi olarak Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi yapacağız. 1500 kişilik 2 konser, tiyatro ve konferans salonu, galeri kullanımlı fuayeler dünya standardında akustik sahnesiyle Hatay’ın en büyük ve en kapsamlı kültür ve kongre merkezi inşa edeceğiz. Bu projede kullanılacak elektrik enerjisi güneş panellerinden karşılanacak ve kongre merkezi maliyetini 13-14 yılda karşılayacak.
İskenderun Marina Projesi 
İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte içerisinde alışveriş merkezi, sosyal donatıları olan kentimize önemli bir marka ve ekonomik değer kazandıracak “İskenderun Marina” projesini hayata geçireceğiz.
Halk Plajı Projesi
İskenderun’da Denizciler ve şehir merkezine yakın iki ayrı bölgede içinde kumsalı, kafe terası, lokantaları ve sosyal donatıları olan halk plajları yapılacak. Bu projeler enerjisini güneş panellerinden üreterek proje maliyetini 9-10 yıl içerisinde karşılayacak hale gelecektir.
İskenderun Akvaryum Projesi 
Dünya denizlerinde yaşayan çeşitli deniz canlılarını içinde barındıracak olan İskenderun Akvaryum Projesi en son teknoloji kullanılarak yapılacaktır. Doğu Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde bir ilk olacak olan bu proje kentimize müthiş bir marka değer katacaktır. Akvaryum projesi yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile kendi enerjisini üretecek, bu sayede kendi maliyetini çıkartacaktır.
Modern Kapalı Semt Pazarları 
Enerjisini güneşten üreten kapalı semt pazarları yapılacak, bu semt pazarları üç dört yıl içerisinde kendi maliyetini karşılayacak hale gelecektir.
Feyezan Kanalı Islah Projesi 
Denizden su pompalayarak kanal ıslah edilecek içerisinde ışıklı su gösterileri, reklerasyon alanları, yürüyüş yolları yapılacak burada tüketilen elektrik, enerjisini güneş panellerinden sağlayacak ve proje maliyetini 4-5 yıl içerisinde kendi maliyetini karşılayacak hale gelecektir.
Deniz Otobüsü Seferleri Projesi 
Hatay büyükşehir belediyesi tarafından projelendirilen HADO projesi için İskenderun Belediyesi tarafından sahilde yer temini yapılacak. Bu sayede vatandaşlarımız Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Kuzey Kıbrıs ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergahta deniz otobüs seferleri ile seyahat edebileceklerdir. Bu proje sayesinde kentimiz önemli bir canlılık ve ekonomik kazanç sağlayacaktır.
Kadın Sığınma Evi 
İskenderun Belediyesi Kadın Sığınma Evi açacağız. Kadın STK’ları ile birlikte yöneteceğimiz bu evlerde zor durumda kalmış kadınların çocukları ile birlikte mahremiyetine saygılı, yaşadıkları sıkıntıları hafifletmeyi amaçlıyoruz.
İskenderun Belediye Kreş Projesi
İskenderun Belediyesi bünyesinde eğitim odası, sanat odası, drama atölyesi, uyku ve yemek salonu ile oyun parkı yer alacak bir kreş oluşturulacak ve vatandaşın kullanımına açılacaktır.
Kırsal Kalkınma Destek Projesi 
İskenderun’un çiftçisi ve yaşayanı mutlu olacak. Kentimizde hayvancılık ve tarım Dünya Bankası Avrupa Birliği hibe kredileri ile desteklenecek. Üretimi alım garantisi ile teşvik edilerek süt ve tarım ürünleri çiftçimiz ile birlikte kurulacak kooperatifler ve birlikleri ile alınarak komisyoncular devre dışı bırakılarak doğrudan tüketiciye ulaştırılacak. Çiftçimiz daha çok kazanacak halkımız daha ucuza, daha doğal ve organik süt ve süt ürünleri ile yaş sebze meyve tüketebilecek.
İskenderun Konsept Şehir Parkı Projesi
İçinde ekoloji binaları, özel tasarım peyzaj bahçeleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, yüzme havuzları ve doğal spor alanları ile piknik alanları olan elektriğini güneş enerjisinden üreten parklar yapılarak İskenderunluların hizmetine sunulacaktır.
Demir Çelik Müzesi Projesi 
Türkiye’de bir ilk olan İskenderun belediyesi Demir Çelik Müzesi kurulacak. Kurulacak olan müzenin Dünya Bankası ve UNESCO tarafından desteklenmesi sağlanacaktır.
İskenderun Belediyesi Bilim Merkezi Projesi 
Öğrenciler ve bilime meraklı insanlar bu merkezde bilimi yaşayarak ve tecrübe ederek öğrenecek. İçerisinde bilimsel etkinlik ve şenlikler ile bilim fuarları gibi organizasyonlar olacak. Bu Merkez eğitime de büyük katkı sağlayarak okulların uygulama ve deney alanı olacaktır.

İskenderun Belediyesi Özkaynakları İle Hizmet Verecek
İskenderun belediyesi tarafından üretilen her hizmet kendi işgücü ve araç parkı ile gerçekleştirilecektir. Yol kaldırım çalışmaları, asfalt, park ve bahçe sulama makam aracı ve hizmette kullanılan araçların kiralanmasının önüne geçilerek belediyenin kendi öz sermayesi ile sahibi olacağı araç ve gereçlerle İskenderun halkına hizmet edilecektir.
Kent Meydanları ve Cazibe Sokakları 
İskenderun’a Yeni Kent Meydanları ve Cazibe sokakları kazandıracağız. Dünyada en prestijli kentler, meydanları, caddeleri ve sokakları ile anılırlar. İskenderun’u dünyanın prestijli kentlerinden biri yapacağız.
Üniversite İle Kent Bütünleşecek 
Üniversite ile Kent bütünleştirilecek, üniversitenin kentimize ilişkin proje ve önerilerde bulunması sağlanarak, kent kültürü ve kentlilik bilinci oluşturulacaktır.
İskenderun Filizleri Projesi 
Belediyemiz bünyesinde oluşturulacak birimle maddi durumu iyi olmayan öğrenciler ile maddi durumu iyi olan hemşerilerimizi bir araya getirerek öğrencilerimize burs vermelerini sağlayacağız.
Kadın Emeği Pazar Yeri Projesi 
Belediye kültür evleri ve kooperatiflerde kadınlarımız tarafından üretilen ürünlerin doğrudan halkla buluşacağı, kadınlarımızın aile ekonomisine katkı sağlayacak kadın evi pazaryeri kurulacaktır.
Herkes İçin Erişilebilir Kent Projesi
Kentimizde yaşayan tüm bireylerin (yaşlı, engelli, kadın, çocuk vb.) sosyal yaşama katılabileceği, herhangi birinin desteği olmadan bağımsız, huzurlu ve güvenli olarak hareket edebileceği, dışarı çıkma isteğini teşvik eden ekolojik ve daha yeşil bir çevrede hizmet sunan yaşama ve çalışma gereksinimlerinin karşılandığı bir kent olacaktır.
Şehir Tiyatrosu Projesi 
İskenderun Belediyesi Şehir Tiyatrosu kurulacak. Halkımızın kültürel üretiminin, çağdaş eğitiminin, sanat düzeyi ve bilincinin yükseltilmesine katkı sağlayacak yerli ve yabancı tiyatro yapıtlarının seçkin örneklerini İskenderunlularla buluşturacağız.
Spor Kulüplerine Destek Projesi
İskenderun spor ile Amatör Spor Kulüpleri İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte desteklenecektir.
İskenderun Kart Projesi 
İhtiyaç sahiplerini rencide etmeden yapılan sosyal yardımlar içerik kalitesi arttırılarak devam edecektir.
Kent Estetiği Birimi 
İskenderun’un tarihine uygun bir kimliği ve Kent Estetiği olacaktır. Kentin estetik sorunlarının saptanması, çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve mevcut tarihi değerlerin tespit edilerek korunmasının sağlanması için Kent Estetiği birimi oluşturulacaktır.
Kentsel Dönüşüm 
Kentsel dönüşüme gereken önem verilecek yerinde ve gerçek dönüşüm olarak hayata geçirilecektir.
24 Saat Yaşayan Kent
İskenderun konserleri, açık hava sinemaları ve festivaller ile 24 saat yaşayan bir kültür ve sanat kenti olacak.
İskenderun Kültür Gezileri Projesi
Hemşerilerimize ülkemizin tarihi mekanlarını, müzelerini, ören yerlerini gezerek görme imkanı sağlayacağız.
İnsan İstihdamı Eğitim Projesi 
İskenderun Belediyesi, kent ekonomisini canlandırmayı ve istihdamı arttırmayı amaçlayan ve kentin kaynaklarını etkin kullanarak ekonomik sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik eğitim projelerini hayata geçirecektir.
Sevgi Satın Alınmaz Sizde Sahiplenin
Sevgi satın alınmaz sizde sahiplenin projesi kapsamında sokak hayvanlarını sıcak yuvalarına kavuşturacağız.
Çöp Sorununu Çöpe Atacağız 
İskenderun çöp sorununu çöpe atacağız. En son teknolojiye uygun araçlar ve çöp konteynırları alınacak. Mevcut döküm alanı Büyükşehir belediyemiz ile birlikte yenilebilir çevre güneş enerji sistemleri ile katı atık üretim merkezi haline getirilecek İskenderun ve çevresi çöp kokusundan kurtarılacaktır.

Benzer Haberler

Hatay’da babasından gördüğü hurda ve mozaik sanatını babasıyla birlikte sürdüren lise...

Yorum 
0

Hatay’ın Samandağ ilçesinde asayiş ekipleri, kamu arazisine ekilmiş boyları 3-4 metreye ulaşan...

Yorum 
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Belediye başkanlarının görevi devrisabık peşinde koşmak...

Yorum 
0

Belen Atatürk Anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün çelenk sunumuyla başlayan törenin,...

Yorum 
0

Kalp hastası yatalak bir hasta, Adana’da tedavi olup taburcu edildikten sonra memleketi Hatay’a...

Yorum 
0

Hatay’da bir boks eğitmeni, kadınların şiddet ve taciz olaylarıyla karşılaşmaları halinde...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Türkiye’nin konuştuğu kedi s...

Hatay’da boynuna sıkışan cam kavanoz parçası ile […]

CAN KURTARABİLMEK İÇİN SEFER...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde deniz kenarındaki kayalıklardan denize […]

MİLYONFEST’TE ARSUZ TA...

Arsuz Kaymakamlığı ve Arsuz Belediyesi’nin katkılarıyla, Milyon […]

Arsuz’da Milyonfest coşkusu

Arsuz Milyonfest’in dört günlük etkinliğinde yurdun dört […]

“Limakport Ortadoğu...

İskenderun Limak Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü […]

Kafası ve kolları olmayan er...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde deniz kıyısına vurmuş halde […]

Hünkarım görkemli açılış ile...

Hünkarım’ın Ürünleri Görücüye ÇıktıBundan 71 yıl önce […]

Doğa ile iç içe halı yıkama ...

HALILARINIZ İSKENDERUN DAĞLIOĞLU HALI YIKAMA’DA HİJYEN KURALLARINA […]

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HATAY’DA

Bakan Akar: “Bir an önce bölgede huzuru […]

İSKENDERUN’DA 15 TEMMU...

15 Temmuz darbe girişiminin 3. yılında İskenderun’da […]

Cani Baba’ya ağırlaştırılmış...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde öz oğlunu elektrikli süpürgenin […]

İSKENDERUN FESTİVALLE COŞUYOR!

Türk ordusunun Hatay topraklarına İskenderun’dan girişinin 81. […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle