Kılıçdaroğlu Hatay’a geldi!

16 Nis 2018 Pts 15:53
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
Kılıçdaroğlu Hatay’a geldi!

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE BİNLER AKIN ETTİ

14 Nisan 2018 Cumartesi günü Antakya cumhuriyet Meydanında saat 16:30’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi ,Samandağ Belediyesi , Arsuz Belediyesi ve Defne Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetlerinin açılış töreni yapıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Nisan Cumartesi günü saat 16.30’da Hatay Büyükşehir Belediyesi,Arsuz ,Samandağ,Defne Belediyelerinin yapmış olduğu projeleri toplu açılış töreni ile Hataylıların hizmetine sundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kahramanmaraş PM Üyesi Milletvekili Ali Öztunç,Gaziantep Milletvekili Akif Ekici ,İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu,CHP Hatay Milletvekilleri Serkan Topal, Birol Ertem,Mevlüt Dudu,Hilmi Yarayıcı,PM Üyesi Gülçin Timur,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha,Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Hatay Büyükşehir Genel Sekreteri Prof.Dr. Mehmet Maden, eski Milletvekili ve Bakan Fuat Çay, Nihat Matkap,CHP İlçe Başkanları,Samandağ CHP İlçe Başkanı Av. Turgay Abacı,Chp Samandağ ilçe örgütü , eski İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, ve daire başkanları, çok sayıda partili toplu açılış törenine katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirilen törene yüzbinlerce vatandaş katılım sağladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törende, kuranı kerim tilaveti okunmasıyla devam etti.

Hatay halkının takdiriyle 30 Mart 2014 yılında göreve gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın hizmet süresince yapmış olduğu sayısız tesis ve faaliyetlerin videosu izlendi.

BAŞKAN SAVAŞ TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE HEMŞERİLERİNE SESLENDİ

Yoğun tezahüratla konuşma kürsüsüne çıkan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş toplu açılış törenindeki konuşmasında, “İnsan odaklı çalışarak kentimizi ileriye taşımak için çaba sarf ediyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Başkan Savaş, “ 2014’te Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu beni size emanet etti. Sizler hem bana, hem partimize hem de Hatay’ımıza sahip çıktınız. Biz biliyoruz ki, insanların en hayırlısı insanlara hayırlı olandır. Bundan 4 yıl önce doğduk ve Hatay’ımız için çalışmaya başladık. Kentimize önce huzur sonrasında da hizmet gerekiyordu. Zor şartlarda olsak da inanarak saygıyla ve sevgiyle çalıştık. Tüm hizmetleri gerçekleştirirken bütün enerjimizi halkımızdan alıyoruz. Belediye başkanlığı olarak sadece alt yapı, kanalizasyon, içme suyu, yollar, parklar, duvarlar ve kaldırımlar olarak görmüyoruz. İnsan odaklı çalışarak kentimizi ileriye taşımak için çaba sarf ediyoruz. Tek hedefimiz, kentimizde yıllardır çözüme kavuşmayan sorunları akılcı bir şekilde çözüme kavuşturmak oldu. Bu hedefle; hayal denilen, imkansız denilen bir çok projeyi hayata geçirdik. Çevremize ve tarihimize sahip çıkacak projeler ürettik, çocuklarımız ve kadınlarımız için yeni alanlar yarattık. Ve şimdi de 4 yıl gibi kısa bir sürede halkımızın, kentimizin kullanımına kazandırdığımız tesis ve merkezlerimizi CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıyoruz.” dedi.


SINIRDA YAŞANAN SAVAŞ TİCARET HACMİMİZİ ETKİLEDİ
Hatay’ın sınır ötesindeki savaştan, kentteki hoşgörü ve kardeşlik duygusu sayesinde etkilenmediğini belirten Başkan Savaş, “Ortadoğu savaşlarından etkilenmeyerek, kardeşlik içinde yaşayan kentimiz asla birbirine düşmedi. Bu duruş, halkımızın gelişmişliğini, büyüklüğünü ve saygınlığını gösteriyor. Ortadoğu’daki bu savaş ile Hatay’ımızın karışmak isteyenler oldu ancak gökkuşağına bürünmüş olan kentimiz buna karşı direnerek aksine birbirlerine daha çok sarıldı. Ancak savaş ilerledikçe komplikasyonları bizi etkiledi ve ekonomimiz durma noktasına geldi. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıllara nazaran ciddi oranda geriledi. Tüm bunların üstesinden birlik olarak gelebiliriz. ” ifadelerinde bulundu.
KENTİMİZİN DEĞERLERİNİ ULUSLARASI PLATFORMLARA TAŞIYORUZ
Toplu açılış törenine katılan hemşerilerine hizmetleri hakkında bilgiler paylaşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Hatay’ımızın değerleri konusunda çalışmalar yaparak değerlerimizi gün yüzüne çıkardık. Tarım, taşımacılık, turizm değerleri üzerinde çalışmalar yapmaya karar kıldık. Sınırda yaşanan savaş mutlaka bitecek ama bununla beraber lokomotif sektörümüz de daima ayakta kalabilmesi adına çözümler ürettik. Tarım alanında muhteşem bitki çeşitliliği olan bereketli topraklarımız sayesinde EXPO platformunu kentimize kazandırdık. Bu platform sadece 6 ay değil ömür boyu kullanılacak ve kentimizin can damarı olacak. Bir diğer kazanımımız zengin mutfağımız sayesinde gerçekleşti. Hatay 600 çeşit yemeği ve tatlısıyla, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış kentimiz, zengin mutfak kültürüyle dünyanın 26 şehrinden biri olmaya hak kazandı. Bu sayede UNESCO Gastronomi ünvanını aldık. EXPO ve Gastronomi kimliğimiz kentimiz için altın bilezik değerindedir ve bize yüzyıllarca hizmet edebilecek. Konum itibariyle önemli bir noktaya sahip olan kentimizin ticaretinin de hareketlenmesi için kıyı özelliğini de kullanarak deniz seferleri başlatmayı planladık. Bu projemizde turizm ve ticaretimize katkı sağlayacak. Bunları yaparken de Hatay’ımızdaki önemli kültür merkezlerimizi eski binalarımızı restore ediyoruz. En önemli sorunlarımızdan biri olan Asi Nehrimizde dünyanın en gelişmiş sistemine sahip olan arıtma tesisimizi yapıyoruz. Bu yaza kadar tüm çalışmalarımızı bitireceğiz ve artık Asi Nehrimizin temiz bir kimliği olacak. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.” açıklamalarında bulundu.
Atacak çok adım gidecek çok yolumuz var diyerek konuşmasının sonuna gelen Başkan Savaş, “biz biliyoruz ki dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmaz’ diyerek sözlerini noktaladı.
“Halka hizmet, hakka hizmettir”
Antakya Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen törende konuşan Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına söylediği sözleri anımsatarak, “Ben bütün belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söylüyorum. Hiçbir vatandaşı ötekileştirmeyeceksiniz, her vatandaşı kucaklayacaksınız diyorum. Bir şey daha istiyorum. Harcadığınız her kuruşun hakkını millete vereceksiniz. Biz kul hakkı yemeyiz, ahlaka inanırız. Biz hesap vermekten korkmak değil, onurlu bir görev sayarız. Çünkü halka hizmet, hakka hizmettir” diye konuştu.
“Aydınlık insanların kentidir Hatay”
Hatay’ın dünyanın göz bebeği olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Hatay’da çeşitli ziyaretlerde bulunduk, buradan açık ve net ifade edeyim kahraman ordumuza her zaman her ortamda güvendik ve güvenmeye devam ediyoruz. Bir zat kalkmış demiş ki ’bunun Hatay’da ne işi var.’ Burası kimsenin tapulu malı değildir. Hatay, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın göz bebeğidir. Hatay’ın hoşgörüsü, mutfağı ,tarihi bütün dünyanın bildiği bir şeydir. O zat diyor ki ‘bunun Hatay’da ne işi var.’ Gözlerinden öpüyorum onu Hatay’ı sevdiğim, güvendiğim için geliyorum. Habib-i Neccar, Bestami Beyazettin için geliyorum Hatay’a. Dünyanın ilk aydınlatılan caddesi Hatay’dır, aydınlık insanların kentidir. Hatay’a onun için geliyorum” şeklinde konuştu.
Kemal Kılıçdaroğlu, şehit ailelerine verdiği sözleri tutacağını da söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:
“Söz verdik mi sözümüzü tutarız. Şehit ailelerine belli sözler verdik o sözlerin sonuna kadar takipçisi olacağım. O talepler yerine gelmeden ben rahat uyumayacağım. Şehit ailesine saygıyı o kaçak sarayda oturan zata öğreteceğim. Postalı da, parkayı da ben sen uyurken ben 1968’lerde giyiyordum. Ben sahteden üniformalar giymem. Benim için postal ve parke göndereyim demişti ben sahteden istemem ama istiyorsan postal, oğluma söyleyeceğim askere göndermediğin çocuklarına postal göndereceğim. Her zaman söyledim, ben kimseyle özel bir tartışma alanı yaratmak istemiyorum ama benimle ilgili bir şey söylüyorsan o sözü düşüneceksin. Sen eğer cesaretin varsa karşıma çıkacaksın, oturup konuşacağız. ‘Er Meydanı’nı sen belirle söz veriyorum çıkacağım. Hatay, dünyanın barış kentidir. Eğer Hatay’ı bilirsen, Ortadoğu’yu çözersin. Hatay’ı anlarsan, Ortadoğu’yu anlarsın. Hatay’ın insanı sevgi doludur, kin yoktur, öfke yoktur. Sevgi, barış ve kardeşlik vardır. İlk künefeyi 1971 yılında Hatay’da yedim. Hatay’ı unutmam.”
“Arap dünyası ‘Allah Allah’ diyerek birbirlerini öldürüyor”
Ortadoğu’nun kan gölüne döndüğünü ve bazı ülkelerin de buna benzinle gittiğini belirten CHP Lideri, “Bütün 81 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Ortadoğu’yu kan gölüne kim çevirdi. Kim silah gönderdi? Komşuda yangın çıkarsa bir şey yapmasak bile 1 kova suyla gideriz. Suriye’ye silahlar, bombalar atılıyor dendi. Atan kim, egemen güçler. Suriye’de kim yaşıyor, Arap halkları. Ölen kim olursa olsun ama ölen Allah’ın yarattığı en değerli varlık insandır. Egemen güçler silahla oradaki insanları öldürüyor. Onlar silah satıyor, Arap dünyası ‘Allah Allah’ diyerek birbirlerini öldürüyor. Oturup düşünmemiz lazım. Egemen güçlere neden kendilerini muhtaç hissediyorlar. Ortadoğu’da savaş varsa gelin kardeşim 4 devlet bir araya gelin akılla mantıkla sorunu çözün. Ama neden illa Amerika ile Rusya neden. Bunu anlamıyorum” ifadelerini kullandı.
“Egemen güçler İslam dünyasında bombalarını deniyor”
CHP’nin iktidara gelmesi durumunda Ortadoğu’yu barış gölüne çevireceklerinin sözünü veren Kılıçdaroğlu, daha sonra şunları kaydetti:
“Ortadoğu’yu bir barış gölüne çevirmek bizim borcumuz olacaktır. Egemen güçler elimize silah verirse kabul etmeyeceğiz. İslam dünyasında bombalarını deniyorlar. Irak’ta nükleer silah var dediler Iraklılar öldü. Suriye’de kimyasal silah var dediler Müslümanlar öldü. Kız alıp vermiyor muyuz, düğün dernek yapmıyor muyuz Suriyeliler. Benim Hatay’da işim, barış, kardeşlik için var. Kimsenin etnik kimliğiyle işim yok. 3 buçuk milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. Suriyelilere 30 milyar dolar harcadım diyor ama hesabı verilmiş değil. Bunlar vatandaşın parası. Onlar bizim akrabamız ama Ortadoğu savaşını bitireceğiz, Suriye’yi yeniden inşa edeceğiz ondan sonra Suriyeli kardeşlerimize ülkenize gidin diyeceğiz. Kardeşlik ve dostluk devam edecek. Sözüm sözdür ama bunu yerine getirmem için bana yetki ve sorumluluk vereceksiniz. Devleti yönetirsen malı götüreceksin. Benim inancım ve ahlakım buna izin vermiyor. Doğru durmaya özen gösteriyoruz, doğru duracağız. Devlet yönetimde liyakat esastır. Devlet, kin ve öfkeyle yönetilmez. İşi ehline teslim ettiğiniz zaman devlet, devlet olur. Savaş biterse bölgeye huzur gelir.”
“Ben barıştan ve kardeşlikten yanayım”
Öte yandan Kılıçdaroğlu, ABD güçlerinin Suriye’yi gece yarısı vurması konusuna da değinerek, “Ben desteklemiyorum. Ben barıştan ve kardeşlikten yanayım. Bugün o bomba yarın öbürü bomba atar. Ölen benim akrabamdır, ölen bir insansa ben içime sindiremem. Atatürk’ün bütün hayatı savaş meydanlarında geçti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ’Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir’ der. Savaşa karşıyız, savaş olmasın, huzur içerisinde kardeşçe yaşayalım” diye konuştu.

BAŞKAN NEHİR,YEREL SEÇİMLERDE HATAY GENELİNDE BAŞARI ÇITAMIZI ARTIRMALIYIZ
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Törende konuşarak hizmetlerden bahsetti.
Sayın Genel Başkanım,Genel Başkan yardımcılarım, Kadın kollarım, İl Başkanım, İlçe Başkalarım, milletvekili arkadaşlarım, Belediye Başkanlarım mevkidaşlarım, muhtarlarım,Sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri , Belediye meclis üyelerimiz, basın emekçisi arkadaşlarım, değerli konuklar ve sevgili Hataylılar , bu güzel günde hepinizi sevgiyle saygıyla ve gururla selamlıyorum.
Bugün hayırlı bir gerekçeyle bir aradayız. Büyükşehir Belediyemizin, Arsuz, Defne ve Samandağ ilçemizin hayata geçirdiği projelerin açılışını yapacağız. Tabi partimizin sloganı olan “Türkiye’nin birleştirici gücü” bana göre şahsıyla özdeşleşen sayın genel başkanımızın aramızda bulunmasını ayrıca bir arada olmamızın en önemli gerekçesidir. Biz bir ilçe idik ve borç stokuyla, fiziki yapısıyla, şehir estetiği ile, personel birikimi ve donanımıyla kurumsal kimliği ile temsiliyeti ile kötü bir miras devralmıştık. Büyükşehir ve diğer iki ilçemizin ise yeni kurulmuş hamura, seçilen arkadaşlar şekil vereceklerdir. Biz ise onlardan iyi bir şehir üretecektik. Çok kolay olmadı. Samandağ ilçemizin yeniden yollarını yapmak, olmayan parklar üretip hizmete açmak, su sorununa çözüm getirmek, spekülatif gayrimenkul fiyatlarının makul sınırlarda kalması için oluşturulan alternatif imalat ve uygulamalar yapmak, biriken personel borçlarını ödemek, kurumlara olan borçları ödemek veya yapılandırıp düzenli ödeme yapmak. Bugün itibari ile vadesi geçmiş hiç borcumuz yok. Bütün bunları yaparken bir kısım gayrimenkul sattık. Ama değer olarak üç kat miktar olarakta 10 kat kadar belediyeye mülk edindirdik. Evet hiç kolay olmadı. Değerli halkımızın hep desteğini yanımızda gördük.
Hem sosyal ve Kültürel etkinlikler hem de bunların hayata geçirileceği mekanlar, salonlar ürettik. İyi insan yetiştirme sloganıyla Kreş açtık. Araç parkımızı yeniledik. Betonlaşma tehdidi altındaki tarım arazilerini korumak ve kaynak üretmek amaçlı toplu konutlar yaptık. Yenilenecek belediye hizmet binamızın imalatına başlama aşamasındayız. Kadın istihdamını teşvik amaçlı ipek köyü kurduk. Ve en önemlisi taşeron işçilerimizle ilk toplu sözleşmeyi imzalayan belediye olduk.
Değerli Genel Başkanım;
Biliyorum ki diğer arkadaşlarımızın da bu yönde ciddi çabaları ve çalışmaları oldu.
Hatay barış, kardeşlik, hoşgörü kenti. Ama içinde siyaset yoksa yönetimle, politik duruşla ilgili Hatay’da bu sınavı iyi veremedik. Bu alan dışında biz iyi kardeşiz. Farklılıklarımızdan keyif alırız. Rahatsız olmayız. Bunu da dışarıya anlatmaktan mutlu oluruz. Ama gelin görün ki hayatımızı birebir etkileyen , yaşam kalitemize etki eden kararlar, bu adil olmayan seçimler ve sonuçları üzerinden alınıyor. O zaman her birimiz gücümüzün farkında olarak bir arada birlikte çalışıp bugün karar almakta zorlandığımız Büyükşehir’de etkin olacağımız, daha adil davranacağımız, ayırmadan, öteki görmeden,hizmetin nereye yapılacağından çok gerekliliği üzerinden çalışmaların yapılacağı Büyükşehir istiyorsak daha güçlü gelmeliyiz. Karar alabilecek güçle gelmeliyiz.
Bunun içinde partimiz içindeki küçük ihtilaflar bir an önce sonlandırılmalı burada gördüğümüz birliği bir an önce tesis etmeliyiz. Ayrıca buradan hükümete iki lafımız olacak;
“Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet için duraklama dönemi diyorlar”.
Sizlerle birlikte açıktan Cumhuriyet değerlerini yok sayan bu anlayışı sandıklara gömeceğiz.
Eğitim sistemi çökmüş, bir an önce ayağa kaldırmalıyız,
OHAL bir an önce kalkmalı normal HALE gelmeliyiz.
Ekonomi bir an önce bu bataktan çıkmalı. Bunu hep birlikte başaracağız. Halkımıza kendimizi anlatacağız, birlik olacağız adil davranacağız ve çok çalışacağız.
ZİYARET VE ÇEVRESİ PARK- MEYDAN DÜZENLEME PROJESİ
Proje; Samandağ Belediyesi, Samandağ Kaymakamlığı, Doğaka iş birliği ile yapılmış olup, Deniz Mahallesi Hz. Hızır Makamı çevresi meydan, çocuk oyun alanı, park, seyir terası, yürüyüş yolları, ziyaret etrafı ve 3’ü otobüs için olan 53 araçlık otopark alanı düzenlemesini kapsamaktadır. 30000 M2 olan bu alanda 3000M2 meydan alanı, 2000M2 otopark alanı, 5000 metre kare park alanı, 4000 metre kare çocuk oyun alanı ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Proje ile güvenli yaya odaklı mekanların sirkülasyonu sağlanacak, oluşturulan meydan alanında düzenlenecek küçük yerel gösteriler ve seyir teraslı park alanları ile proje alanına çekicilik kazandırmıştır. Proje uygulama alanı 30.000 metrekare ,Proje maliyeti 2.200.000.00 tl’dir
PARKLARIMIZ
Çanaoluk mahallesi parkı ,Mağaracık mahallesi parkı,Ahmet Atakan Parkı,Hz.Hıdır Parkı ,Sutaşı mahallesi parkı 2 adet,Tekebaşı mahalle parkı,Ataköy mahalle parkı,Tomruksuyu mahalle parkı,Şükrü kanatlı mahalle parkı 2 adet ,Çiğdede mahalle parkı 2 adet , Uğur mumcu parkı tamamlanıp halkımızın hizmetine sunulmuştur.
SEMT PAZARI PROJESİ
Proje, Samandağ ilçesinde planlı kentleşme yönünde atılan somut bir adım niteliği taşımaktadır. Söz konusu proje ile vatandaşların ihtiyaçlarını daha kolay ve rahat bir şekilde karşılaması, pazardaki esnafın daha modern koşullarda çalışabilmesi, pazar yerinde ulaşım problemlerinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Semt Pazarı Projesi Proje Uygulama Alanı : 7.102 metrekare Toplam Kamulaştırma bedeli 1.300.00.00 tl,projenin maliyeti 2.500.000.00tl,projenin başlama tarihi 01.06.2017, projenin bitiş tarihi 20.12.2017
ÇOK AMAÇLI MAHALLE SALONLARI PROJESİ
Söz konusu proje dâhilinde, binalar içerisinde Çok Amaçlı Salon, Zabıta Odası, Muhtarlık Odası ve dinlenme odası yer almaktadır. Binaların bahçesi, mahalle sakinlerinin dinlenebileceği bir park alanı olarak düzenlenmiştir. Çok amaçlı salonlar; taziye evi olarak, tiyatro, sinema gibi kültürel etkinliklerde ve mahalli müşterek nitelikli toplantılarda, mahalle halkı tarafından sıkça kullanılmaktadır. Projenin Amacı: Mahalle sakinlerinin kültürel etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri bir alan oluşturmak Proje Uygulama Alanı : Tekebaşı Mahallesi, Kuşalanı Mahallesi, Huzurlu Mahallesi, Mızraklı Mahallesi
Projenin maliyeti :800.000.00tl projenin başlama tarihi 15.11.2016 ,projenin bitiş tarihi :20.10.2018
SAMANDAĞ BELEDİYESİ İPEK KÖYÜ PROJESİ
Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kadın Dayanışma Derneği’nin başlattığı Samandağ Belediyesi İpek Köyü Projesi Mağaracık,Yaylıca’da devam ediyor. Projenin en büyük amacı yüzyıllardır devam eden ama ne yazık ki son yıllarda önemli derecede azalma gösteren Hatay-Samandağ İlçesi ipekçiliğinin yeniden canlandırılarak daha çok ipek koza sağlamak ve ipek dokumayı yaygınlaştırarak daha çok köy kadınına bu işi öğretmek. Projenin hedefi özellikle kırsalda kadına yönelik yerel istihdamı desteklemek. Samandağ’ın önemli yerel değerlerinden biri olan Samandağ İpeği’ni üreterek bu değeri yeniden koruma altına alarak kültürel mirasın devamlılığını sağlamak amaçlanmaktadır. Belediye ve Dernek kadınların özveri ile yaptıkları bu işlerde satış ve pazarlama konusunda da yollarını açmak hedeflenmektedir. Projenin maliyeti 80.000.00 tl,projenin başlama tarihi 25.04.2016 projenin bitiş tarihi :30.12.2016
KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIM EVİ PROJESİ
Proje ile, Mülga Sutaşı Belediye hizmet binası, proje gereklilikleri doğrultusunda tadil edilerek kreş ve gündüz bakım evine dönüştürülmüştür. Ekonomik gücü yeterli olmayan ailelerin çocukları, anne ve/veya babası vefat etmiş olup bir yakını tarafından bakılan çocuklar, iki çocuğunu da gündüz bakım evine göndermek zorunda olan ailelerin çocukları, kadın sığınma evinde olan kadınların çocukları, ceza evinde bulunman hükümlülerin çocukları, şehit ve gazi yakınlarının çocuklarının kreş hizmetlerinden faydalanmaları için pozitif ayrımcılık uygulanmıştır. Tam kapasite ile hizmet vermekte olan kreş ve gündüz bakım evinde 8 personel istihdam edilmekte olup muhtelif mahallelerde yaygınlaşması öngörülmektedir. Proje uygulama alanı :Sutaşı mahallesi Belediye eski hizmet binası ,Projenin maliyeti 200.000.00tl,Projenin başlama tarihi :15.04.2016, projenin bitiş tarihi : 21.03.2017
26 HİZMET ARACIMIZI FİLOMUZA EKLEYEREK,HİZMET AĞIMIZI GÜÇLENDİRDİK
26 hizmet aracını filomuza ekleyerek, hizmet ağımızı güçlendirdik.
En etkin ve en kaliteli hizmeti vermek amacıyla araç filomuzu güçlendirdik.Araç filosunu- genişleten Samandağ Belediyesi, son model iş makinelerini bünyemize kattık.Samandağ Belediyesi, 26 yeni iş makinesini araç filosuna dahil ettik.Samandağ Belediyesi’nce alınan 15 adet Çöp Kamyonu, 1 adet Silindir, 1 Adet yol Süpürme aracı,4 Adet Damperli Kamyon,1 Adet Çekiçi Şasi araç ,1 Adet Greyder,2 Adet Kazıyıcı Yükleyici toplamda,1 adet Havuz tipi dorse, toplam 26 yeni iş makinesi ile ilçe genelinde vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz.

2. ETAP TOPLU KONUT PROJESİ
Proje Hakkında: İlçemizin tarım alanlarının korunarak betonlaşma baskısından kurtulmasının sağlanması hedeflenmektedir. Çarpık kentleşmenin önüne geçilerek, sağlıklı kent bir kent dokusu oluşturulmasına katkı sunacak bu proje ile 6000 metrekare donatı alanı ile park, otopark, spor alanları gibi mekanlar oluşturulması amaçlanmaktadır. Projenin Amacı: Yapılaşma yönünü, tarım alanlarından daha elverişsiz alanlara yönlendirmek, örnek çağdaş bir kent dokusu oluşturmak Proje Adı: 2. Etap Toplu Konut Projesi Proje Uygulama Alanı : 7.500 metrekare Toplam İnşaat Alanı: 24.200 metrekare Üretilecek Konut Sayısı: 113 Adet Projenin başlama tarihi 15.11.2016 projenin bitiş tarihi 20.10.2018
2. ULUSAL İPEK BAHARI FESTİVALİ
Festivalimiz Samandağ Belediyesi ve Kadın Dayanışma Derneği işbirliğiyle yapılmaktadır. 4-6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan festivalimize tüm halkımızı davetlidir.
BELEDİYE YENİ HİZMET BİNASI TEMEL ATMA TÖRENİ
Samandağ Belediyesi, doğa dostu, alışılmışın dışında yepyeni bir belediye binasını hayata geçirmek için çalışıyor.Farklı mimari özellikleri olan binada vatandaş daha hızlı ve kolay hizmet alabilecek.1970’li yıllarda yapılan ve bugün hizmet binası olarak kullanılan yapının çok ötesinde geleceğe yönelik,artan nüfusun ve gelişen teknolojinin gereklerine cevap verebilecek bir çalışma yapılıyor.Gelecekte de ilçenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir çalışma gerçekleştiriliyor.
Yeni Hizmet Binası, belediyenin artan mekan ihtiyacı sonrasında yeni bir yerde yeni bir anlayışla tasarlanmıştır. Kamusal işlevi nedeniyle bu yeni binanın gelişmekte olan bir bölgede ve o bölgeyi dönüştürebilecek potansiyelde olması öngörülmüş, ilçe genelinde de ortaya koyduğu ‘yeni kavramlar’ ile hizmet sunduğu kamuya öncü ve örnek olan anlayışla sürece başlanmıştır.
Uluslararası ölçeğin getirdiği doğal kaynakların akıllıca kullanımı ilkesi çerçevesinde sürdürülebilirlik bilincini kamuya daha kolay aktarabilmek için yeni yapılacak binanın ‘yeşil bina’ özelliklerini içermesi istenmiştir. Belediye Bünyesinde Hizmet veren 21 müdürlük odası , Meclis salonu,encümen toplantı salonu,Başkanlık odası ,sığınak,otopark,yemekhane’den oluşacak bina yaklaşık 7000 metrekare arazi içinde 3 kat toplam kullanım alanı 9.022 metrekare oluşuyor
BAŞKAN YAMAN ATATÜRK SEVDALILARINI SELAMLADI
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşen Toplu Açılış Töreni’nde halka hitap etti.
Cumhuriyet Alanında büyük bir coşku ve katılımla gerçekleşen törende, Defne Belediyesi’nin 4 yılda gerçekleştirdiği hizmetler ve projelerinin yer aldığı slayt gösteriminin ardından Başkan Yaman, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm Atatürk Sevdalılarını selamladı.
Halkı 2014 yılına götüren ve o dönemlerde ki seçim havasının ne kadar sıkıntılı olduğunu, Hatay’ı ne gibi tehditlerin beklediğini bir kez daha hatırlatan Başkan Yaman: “2014’te halkımız; ‘Biz Hatay’da ne mezhep, ne görüş, ne parti ayrılığı asla istemiyoruz, biz; Sayın Lütfü Savaş’ı, huzuru seçeceğiz’ diyerek bizleri bugünlere taşımıştır. Bu yüzden öncelikle bu birlikteliği gösteren yiğit halkımıza gönülden teşekkür etmek istiyorum.” sözlerine yer verdi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kendisini ağırlamaktan ve bir araya gelmekten ötürü onur ve mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Yaman: “Biz daha önce olmayan bir ilçeydik. İlk kurulduğumuzda sloganımız hep şöye idi: İşimiz çok ama yılmayacağız, tüm kısıtlamalara rağmen biz bu işin üstesinden geleceğiz.”
Bu yola çıkarken bütün vatandaşlarımızdan anlayış, sabır ve destek istedik. Kentimizin en önemli sorunu olan alt yapı hizmetleri ile işe başladık. Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile kolları sıvadık ve halkımızın sabrı ile kentimizin alt yapısını elektriği, suyu, doğalgazı, fiber interneti ile baştan aşağı değiştirerek hatrı sayılır bir yol katettik.Bu sene bizim üst yapıya geçiş yılımız oldu.
Öte yandan sosyal belediyecilik konusunda ki iddiamızı sürdürmeye devam ettik. Türkiye’de sosyal belediyecilikte çığır açtığımızı düşünüyorum. Bizim her hizmetimizde, etkinliğimizde halkımızın yüzündeki coşku ve gülümseme yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunun kanıtıdır.
Bu yiğit halk; şehirlerin, yolların, parkların, etkinliklerin en iyisine layıktır. Bu düşünce ile vatandaşlarımızın ortak alanlarını kapsayacak projelere özen gösterdik. Hayata geçirdiğimiz Defne Evlerimiz, spor sahalarımız, kültür evimiz ve yepyeni Kültür Merkezi, Kreş, Gastronomi Merkezi ve daha nice projelerimiz ile halkımıza dokunan çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz.
İnanıyorum ki; savaşın olumsuz etkilerini yaşadığımız ilimizde barış ikliminin yeniden tesis edildiği, turizmle beslenen, binlerce ziyaretçisi ile eski özlem duyduğumuz günlere kavuştuğumuz günlere yeniden döneceğiz. Bu şehir, Türkiye’nin demokrasi ve cumhuriyet değerlerinin koruyucusu olmuştur. Sayın Genel Başkanımıza Rekorlar Kenti Defne’ye hoşgeldiniz diyor, 2019 seçimlerinde de sizlere tekrardan bir Türkiye rekoru hediye edeceğimizin sözünü veriyorum. Birlikteliğimiz ve gücümüz daim olsun.”
ARSUZ BELEDİYE BAŞKANI NAZIM CULHA HALKA HİTAP ETTİ
arsuz belediye başkanı nazım culha halka hitap etti
arsuz belediye başkanı nazım culha konuşmasında:”
sayın genel başkanım
sayın genel başkan yardımcılarım, sayın milletvekillerim,
değerli parti büyüklerim
barışın huzurun kardeşliğin şehri,,,,
ahmet atakanların,, abdullah cömertlerin,,,ali ismail korkmazların diyarı,,,
cumhuriyet sevdalıları,,atatürk dostlarının kalesi hatayımıza hoş geldiniz…
göreve başladığımız yıl ilçe ilan edilen ve kurucu belediye başkanlığını üstlendiğimiz, 25 köy ve 8 beldeden müteşekkil, tarım ve turizm karakterli dağınık bir bölgeyi, tarım değerlerini koruyarak bir kent yapma amacıyla işe koyulduk.
ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamı bütünleştirecek,,,buna uygun tesisleri kazandıracak ve toplumu bütünleştiren bir kültürel etkinlik dizisi gerçekleştirerek kuruluş politikamızı hayata geçirdik,,,daha yaşanabilir bir arsuz sevdasıyla çıktığımız bu yola yüreğimizi koyduk.

bir kulağımız halkımızdaydı, birlikte yönetme sözümüzü tuttuk; ev ev, sokak sokak gezip talepleri kaynağından dinledik. sorunların birlikte tespiti ve daha modern daha yaşanabilir bir kent kurma arzusu ekseninde halkımızdan, hemşehrilerimizden oluşan kent konseyimizi ve mahalle meclislerimizi hayata geçirerek yol haritamızı birlikte belirledik, birlikte yön veriyoruz.
tüm ekonomik imkansızlıklara rağmen el birliğiyle bütün zorlukların üstesinden geldik. diğer kulağımız partimizde, sayın genel başkanımızdaydı; sosyal belediyecilik vurgusu yaptı, biz, yaşanabilir bir kent inşa etmeye tarımı korumaya ve ortak sosyal değerler yaratmaya giriştik. asgari ücret 950 tl iken 1500 tl olsun dedi biz, anında hayata geçirdik.
demokrasimiz ve tüm cumhuriyet kazanımlarımızın hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğu böylesi bir dönemde tehlikenin farkında olduk bu mücadeleye yüreğini koyan sayın genel başkanımıza omuz verdik, partimizin tüm neferleri ile omuz omuza alanlarda meydanlarda olduk…

büyükşehir belediyemizle el ele verip bir çok ortak proje gerçekleştirdik, ilçemizin acil sorunlarına ortak çözümler bulduk. görev ve yetki karmaşasına izin vermedik.
parti örgütümüz burada…! gençlik ve kadın kollarımız…dört yıl boyunca, her aşamada tam bir emek seferberliğiyle omuz omuzaydık. onları buradan canı gönülden selamlıyorum.
hatay, yanı başımızda yedi yıldır süren kanlı savaşta, çok kültürlü yapısını koruyarak barış kenti olduğunu kanıtladı. hatay 2019 seçimlerinde de chp’nin kalesi olduğunu dosta düşmana kanıtlayacak.
sayın genel başkanım ;,, hataylılar yiğittir, atasına,, cumhuriyetine bağlılığın ötesinde sevdalıdır ve hiç şüpheniz olmasın ki sevdasınada , davasınada sadıktır ,, bizler çok iyi biliyoruz ve sizlerinde inanmasını istiyoruz ki ;
tek adam rejiminin yıkıldığını ve ülkemizde adalet ve demokrasinin yeniden tesis edildiğinin müjdesini hep birlikte buradan hatay’dan haykıracağız.
hepinizi saygıyla selamlıyor, sayın genel başkanımıza tekrar hoş geldiniz diyorum.
hepinize saygılar sunarım

Benzer Haberler

08-14 Nisan 2019 tarihlerinde Almanya’nın Bavyera Eyaletinin başkenti Münih kentinde, The Messe...

Yorum 
0

Amik Ovası’nda açıkta yetiştirilen aroması ve tadıyla dikkat çeken Hatay çileği üreticisini...

Yorum 
0

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 5 katlı binada çıkan yangında mahsur kalan 4 kişi itfaiye ekipleri...

Yorum 
0

Hatay’da dün gece saatlerinde meydana gelen sel felaketi araçları hurdaya çevirdi. Merkez...

Yorum 
0

Hatay’da, yağış nedeniyle kayganlaşan karayolunda bir kamyonet devrildi. Takla atarak ters dönen...

Yorum 
0

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Hatay Havalimanı’nda gerçekleştirilen operasyonda...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Görev yeri değiştirilen öğre...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ilkokul 2. sınıf öğrencileri […]

Kanuni Sultan Süleyman’...

Uzun yıllardır esnaf tarafından dükkan olarak kullanılan […]

Yağışlı hava kazayı beraberi...

Hatay’da kaygan yolda kontrolden çıkan Tır karşı […]

MİRAS GİBİ MUHTARLIK HİKAYESİ

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 1947 yılından bu yana […]

İskenderun’da polis ha...

Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 174. Yıl dönümü […]

Lütfü Savaş Mazbatasını Aldı

Millet İttifakı’nın CHP’li Adayı Lütfü Savaş, üçüncü […]

BU İŞTEN BELEN KAZANÇLI ÇIKACAK

Cumhur ittifakının Belen Belediye Başkan adayı olarak […]

SEÇİMLERİN GALİBİ FATİH TOSY...

İSKENDERUNDA 31 MART SEÇİMLERİNİN GALİBİ FATİH TOSYALI […]

Ziyarette Duygu Dolu Anlar K...

İskenderun Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi […]

BELEN’DE İBRAHİM GÜL SEVİNCİ

Ülkü Ocakları Başkanı olduğu günden bu yana […]

LÜTFÜ SAVAŞ YENİDEN BAŞKAN

HATAY’da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, […]

Çanakkale Şehitlerinin Adı A...

Çanakkale savaşlarında şehit olan 276 Hataylının ismi, […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle