buy google reviews

Kentpark’a 10 bin kişilik Cami

16 Oca 2013 Çar 18:36
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Antakya Belediyesi tarafından yeni Otogar civarındaki 29 dönümlük arazide oluşturmayı düzenlediği kent parka yapılacak olan 10 bin kişilik Yasin-i Şerif Merkez Camii’nin proje tanıtımı dualar eşliğinde gerçekleştirildi.

Antakya Belediyesi’nin yer tahsisini sağladığı ve hayırseverlerin bağışlarıyla Yeni Otogar civarı, Çevre yolu Prime Mall AVM’nin karşısında yapımı planlanan, Antakya Yasin-i Şerif Merkez Camii’nin proje tanıtımı dualar eşliğinde, gerçekleştirildi.

Antakya Belediyesi Mezarlık Kompleksi’nde düzenlenen toplantıyla Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Serdar Güven, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay İl Müftü Vekili Abidin Zeynel Tanbağ, Ak Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan, bazı belde belediye başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Kuran-ı Kerim okundu

Hatim-Der Başkanı Mehmet Yolcu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından, Antakya Belediyesi Mezarlık Kompleksi imamı Yusuf Esatoğlu tarafından Kuran-ı Kerim okundu. Daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya, Yasin-i Şerif Merkez Camii’nin proje detayları hakkında katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ardından İlahiyatçı Abdulmecit Erçin projeyle ilgili duygu ve düşüncelerini davetlilerle paylaştı.

Camiler Allah’ın evidir

Toplantıda Yasin-i Şerif Merkez Camii ile ilgili görüşlerini belirten Hatay İl Müftü Vekili Abidin Abidin Zeynel Tanbağ ise; “ Camilerimiz Allah’ın evidir. İlimize böyle bir eseri kazandıranlardan Allah razı olsun. Bu anlamlı projeye emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olsun diyorum. “dedi.

Hatay İl Müftü Vekili Abidin Abidin Zeynel Tanbağ konuşmasının sonunda ettiği duayla bu hayır buluşmasına maneviyat kattı.

Kentparka yapacağız

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’da yaptığı konuşmada; “Antakya Belediyesi olarak Çevre yolu Yeni Otogar civarına düşen bölgede bulunan ve önümüzdeki süreçte Kentpark olarak şehrimizin hizmetine sunmayı planladığımız toplam 29 dönümlük alanın 5 dönümünü cami inşaatı için, yani bu güzel eserin yapımı için tahsis ettik.  Bölgenin geri kalan kısmı ise yeşil alan olarak belirlenmiş durumda.” dedi.

Gurur duyacağımız bir cami olacak

“4 yıldır sizlerle birlikte memleketimize hizmet ediyoruz” diyen Savaş; “Tarihimizi, kültürümüzü, medeniyet birikimimizi yansıtan, anlatan camilerimiz var. Ancak camilerimiz bir Edirne, Adana, Konya ve İstanbul’daki camiler gibi şehirlerinin geçmişini hatırlatan özellikler için yeterli değildir. Ama artık bizim de Allah’a hamdolsun ki Yasin-i Şerif Merkez Camimiz var. İbadetimizi, hayır işlerimizi, cenazelerimizi refah ve huzur içinde yapacağımız çok güzel bir eser olacak. Camiinin bitmesiyle birlikte gurur duyacağımız bir camiye kavuşacağız.” dedi.

10 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

10 bin kişinin aynı anda ibadetini yapabileceği Yasin-i Şerif Merkez Camii’nin Antakya’ya kazandırılacak olmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Savaş; “Şimdiden emeği geçenleri canı gönülden kutluyorum. Hepimizin elbirliği yaparak omuz vermesiyle, değerli Hayırseverlerimizin bağışlarıyla bu güzel eseri olabilecek en kısa sürede şehrimize kazandırmayı temenni ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun. Hepinizden Allah razı olsun diyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Yasin-i Şerif Merkez Camii’nin Özellikleri;

Yasin-i Şerif Merkez Camii’nin Proje Mimarı Necip Dinç’tir. Ünlü Mimar Necip Dinç’in bugüne kadar içinde Adana Sabancı Merkez Camii, Sivas Paşa Camii, Kırıkkale Nur Cami, Malatya Üniversitesi Camii gibi birbirinden değerli eserlerinde bulunduğu, Pakistan’dan, Lübnan’a ve Rusya’ya kadar 100’e yakın mimari eseri mevcuttur.

Hatay-Antakya Yasin-i Şerif Merkez Camii, 2500 m²’si kapalı alan,  2500 m²’si şadırvanlı alan olmak üzere toplam 5000 m²’lik bir alana oturtulmuştur. Cami 4 minareli olup, subasmandan itibaren âleme kadar minare yüksekliği 63 m’dir. Caminin ana mekânı 8 fil ayağı ile taşınmaktadır. Camide toplam 1’i büyük, 5’i orta büyüklükte, 17’si de küçük olmak üzere 23 kubbe bulunmaktadır. Şadırvanlı avlunun dış cephelerindeki kemerli galeriler, bu cepheleri masif bir görünüm olmaktan çıkarmış, zarif bir cephe görüntüsü kazanmasına vesile olmuştur. Aynı zamanda önü açık üstü kapalı mekânlar elde edilmiştir. Üst kısımları ise teraslar olarak değerlendirilecektir. Teraslarda da namaz kılınabilir ve iftar açılabilir. Ana kubbede 32 pencere bulunmaktadır.  Caminin dört köşesin deki toplam pencere sayısı 28’dir.

Bu alt kattaki aynalı kemerlerde 104 pencere bulunmaktadır. Altta kalan sıralar camiye uygun bir şekilde düzenlenmiştir. İki kattan oluşan Cami bodrumunun şadırvanlı avlu tarafında bulunan ve birinci (bodrum)katına tekabül eden kısmı, gün ışığından azami derecede faydalanılacak şekilde düzenlenmiş, sosyal amaçlı mekanlar, abdest alma yerleri, WC ler bu katta düşünülmüştür. Ayrıca dış avluya ilaveten iki adet şadırvan yapılacak, bunların altında ilaveten yeterli sayıda WC’ler, abdest alama yerleri ve duşlar bulunacaktır.

Birinci bodrumun ana gövde altında kalan kısmının yan bölümleri namaz kılma mekânları ve ilave ayakkabılık yerleri olarak düşünülmüştür. Ana mekânın yan bölümleri hariç kalan kısmı ve tamamıyla ikinci bodrum ve bunun devamı olan şadırvanlı avlunun ikinci bodrumu otoparktır. İmam ve müezzin odalarının bulunduğu alanlar dört katlı olarak tasarlanmıştır. Üst katlara içeriden ve dışarıdan girilebilmektedir. Bu mekânlar idari birimler olarak ta düzenlenebilir. Son cemaat ve yan cemaat yerlerindeki yerler de hesaba katıldığı takdirde 6000 civarında ayakkabı ayakkabılığa yerleştirme imkânı mevcuttur. Camii şadırvanlı avlu dâhil 10 bin kişiliktir. Caminin ana kubbesi 25.20m.’dir. Kocatepe camiinin kubbe çapı 25.50 m’dir. Yani caminin ana kubbesi Kocatepe Camii’nin  kubbesinden sadece 30 cm. küçüktür. Caminin ana gövdesinin ve şadırvanlı avlunun dışa bakan terasları da hem namaz kılma mekânları hem de iftar açma yerleri olarak düşünülmüştür. Caminin kapalı mekanına 5 ana kapı ve 2 tali kapıdan girme imkanı sağlanmış, buna ilaveten herhangi bir panik halinde izdiham ihtimaline karşı tedbir olarak 6 panik kapısı mevcuttur.

Yasin-i Şerif Merkez Camii’nin Dinimizle Özdeşleşen Yanal Anlam Yorumlamaları;

Mimar Sinan Selimiye Camii’ni yaptıktan 150 yıl sonra Edirne Defterdar Kethüdası Dayezade Mustafa Efendi risalesinde Selimiye Camii’ndeki her ögeyi İslam dinine ait öğelerle birleştirmiştir.Bu şekilde özdeşleştirmeye yanal anlam yorumlaması denilmektedir.Yasin-i Şerif Merkez Camii’nde de dinimizle özdeşleleşen bazı yanal anlam yorumlamaları aşağıdadır.

-Cami’nin kubbesinin ihtişamı, tek olması ve bütün mekânı kaplaması Allah’ın tekliğini ve vahdetini temsil eder.

-Cami’deki 4 minare; 4 Kitaba, 4 Melaikeye, 4 Halifeye ve 4 Mezhebe karşılık gelir.

-Cami’nin subasmandan itibaren âleme kadar minare yüksekliği 63m. olup, Hz.Muhammed (SAV’in) vefat ettiği yaşa karşılık gelir.

-Cami’nin kubbe yüksekliği 40 m. olup, Hz.Muhammed(SAV)’in Peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat( 1 günlük) namaza karşılık gelir.

-Ana kubbeyi taşıyan 8 filayak Ef’ali Mükellefine (farz, vacip, sünnet, müsteap, mübah, mekruh, müfsid, haram) uygun gelir.

-Ana kubbede ki 32 pencere, 32 farza karşılık gelir.

-Cami’deki 4 köşedeki pencere sayısı 28 olup, Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 28 Peygambere karşılık gelir.

-Ana kubbenin bir alt katındaki aynalı kemerlerin her birinde 10 pencere bulunur bu sayı cennetle müjdelenen 10 sahabeye karşılık gelmektedir.

 

Benzer Haberler

Hatay’da bu yıl ilki gerçekleştirilen “Antakya Lezzet Festivali’nin” açılışı gerçekleştirildi.Hatay...

Yorum 
0

MİLLET İTTİFAKI’NDAN KKTC’YE TAM DESTEK HADO GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURMAYA BAŞLADI SAVAŞ KKTC...

Yorum 
0

Ak Parti Hatay milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Ak Parti...

Yorum 
0

Hatay’da 3 bin 400 litre karışımlı kaçak akaryakıt ele geçirildi. Hatay’ın İskenderun...

Yorum 
0

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 1. liginde mücadele eden Batman Engelliler Spor Kulübü...

Yorum 
0

İçişleri Bakanlığı, Hatay dahil üç il sınırlarında 887 personelin katılımıyla ‘Eren...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle