‘Hiç bir firmamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz’

15 Mar 2019 Cum 20:03
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye’nin içerisinden geçtiği bu zor dönemde hiç bir firmamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz

Canikli "hiç bir firmamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz

Canikli "hiç bir firmamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye'nin içerisinden geçtiği bu zor dönemde hiç bir firmamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz Nurettin Canikli, sektör sorunları ile ilgili istişare toplantısına katılmak üzere İskenderun'a geldi. İskenderun Ticaret ve sanayi odasında iş adamları ile bir araya gelen Canikli yaptığı konuşmada Türkiye'nin ithalat fazlası, iş dünyasının yaşadığı dalgalanma ve güneş enerjisi yatırımları ile ilgili önemli bilgiler aktardı. . Nurettin Canikli," Türkiye'nin içerisinden geçtiği bu zor dönemde hiç bir firmamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz Cumhurbaşkanımızın kesin talimatı böyle bu birincisi. İkincisi ise Ekonomideki bütün dalgalanmaların nedeni olan ithalat döngüsünü de gerçekleştirmemizdir. ABD Başkanı Donald Trump'ın tweet atarak Türkiye'nin ekonomisini bozma cesaretinin altında Türkiye'nin cari açığı gerçeği yatmaktadır. Türkiye'nin en büyük problemi ithalat fazlalığıdır. Ekonomideki bütün dalgalanmaların nedeni budur. İthal edilen birçok ürünün Türkiye'de de üretilebiliyor. Aslında Türkiye'nin ithal ettiği birçok içerisinde katma değer vergisi olan teknolojik içeren ürünler dahil olmak üzere bu ürünlerin önemli bir bölümünü Türkiye ekonomisi, sanayisi üretebiliyor. Fiilen üretiyor, ya da üretebilir alt yapıda. Ona rağmen bu ürünleri biz ithal ediyoruz. Hatta bazen daha yüksek fiyatla ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz ya da Türkiye'de üretilmesi mümkün olan tüm ürünlerin üretimini piyasa koşulları çerçevesinde oradan taviz vermeden Türkiye'de gerçekleştireceğiz, başka çıkışımız yok. Fazla ithalatı yerli olarak yapalım bu yüzde 5,5 büyüme oranını garanti ediyor" dedi. Geleceğin enerji kaynağı güneş enerjisidirCanikli organize sanayi bölgelerinin enerji maliyetlerini düşürmek için bir çalışma başlattıklarını belirterek işletmelerin güneş enerjisinden faydalanmaları halinde %30-40 arasında enerji ihtiyaçlarının güneş enerjisi ile karşılanabileceğini söyledi. Canikli " gelecek güneş enerjisindedir iki üç yıl önce güneş enerjisi sistemlerini kurmak çok yüksek maliyetlerdeydi megabayt başına iki ikibuçuk milyon dolarlarda olan güneş enerjisi sistemleri şu an 600-650 bin dolara düşmüş durumda ve teknolojisi hızla gelişiyor. Firmaların yapacağı yatırım ortalama 5 yılda kendisini amorti ediyor ve biz bu yatırımlar için finans desteği vererek firmaların enerji giderlerini ciddi anlamda düşürmüş olmayı planlıyoruz" dedi.

hataypress.net paylaştı: 15 Mart 2019 Cuma

Nurettin Canikli, sektör sorunları ile ilgili istişare toplantısına katılmak üzere İskenderun’a geldi. İskenderun Ticaret ve sanayi odasında iş adamları ile bir araya gelen Canikli yaptığı konuşmada Türkiye’nin ithalat fazlası, iş dünyasının yaşadığı dalgalanma ve güneş enerjisi yatırımları ile ilgili önemli bilgiler aktardı. . Nurettin Canikli,” Türkiye’nin içerisinden geçtiği bu zor dönemde hiç bir firmamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz Cumhurbaşkanımızın kesin talimatı böyle bu birincisi. İkincisi ise Ekonomideki bütün dalgalanmaların nedeni olan ithalat döngüsünü de gerçekleştirmemizdir. ABD Başkanı Donald Trump’ın tweet atarak Türkiye’nin ekonomisini bozma cesaretinin altında Türkiye’nin cari açığı gerçeği yatmaktadır. Türkiye’nin en büyük problemi ithalat fazlalığıdır. Ekonomideki bütün dalgalanmaların nedeni budur. İthal edilen birçok ürünün Türkiye’de de üretilebiliyor. Aslında Türkiye’nin ithal ettiği birçok içerisinde katma değer vergisi olan teknolojik içeren ürünler dahil olmak üzere bu ürünlerin önemli bir bölümünü Türkiye ekonomisi, sanayisi üretebiliyor. Fiilen üretiyor, ya da üretebilir alt yapıda. Ona rağmen bu ürünleri biz ithal ediyoruz. Hatta bazen daha yüksek fiyatla ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz ya da Türkiye’de üretilmesi mümkün olan tüm ürünlerin üretimini piyasa koşulları çerçevesinde oradan taviz vermeden Türkiye’de gerçekleştireceğiz, başka çıkışımız yok. Fazla ithalatı yerli olarak yapalım bu yüzde 5,5 büyüme oranını garanti ediyor” dedi. 
Geleceğin enerji kaynağı güneş enerjisidir
Canikli organize sanayi bölgelerinin enerji maliyetlerini düşürmek için bir çalışma başlattıklarını belirterek işletmelerin güneş enerjisinden faydalanmaları halinde %30-40 arasında enerji ihtiyaçlarının güneş enerjisi ile karşılanabileceğini söyledi. Canikli ” gelecek güneş enerjisindedir iki üç yıl önce güneş enerjisi sistemlerini kurmak çok yüksek maliyetlerdeydi megabayt başına iki ikibuçuk milyon dolarlarda olan güneş enerjisi sistemleri şu an 600-650 bin dolara düşmüş durumda ve teknolojisi hızla gelişiyor. Firmaların yapacağı yatırım ortalama 5 yılda kendisini amorti ediyor ve biz bu yatırımlar için finans desteği vererek firmaların enerji giderlerini ciddi anlamda düşürmüş olmayı planlıyoruz” dedi.

Benzer Haberler

08-14 Nisan 2019 tarihlerinde Almanya’nın Bavyera Eyaletinin başkenti Münih kentinde, The Messe...

Yorum 
0

Amik Ovası’nda açıkta yetiştirilen aroması ve tadıyla dikkat çeken Hatay çileği üreticisini...

Yorum 
0

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 5 katlı binada çıkan yangında mahsur kalan 4 kişi itfaiye ekipleri...

Yorum 
0

Hatay’da dün gece saatlerinde meydana gelen sel felaketi araçları hurdaya çevirdi. Merkez...

Yorum 
0

Hatay’da, yağış nedeniyle kayganlaşan karayolunda bir kamyonet devrildi. Takla atarak ters dönen...

Yorum 
0

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Hatay Havalimanı’nda gerçekleştirilen operasyonda...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Görev yeri değiştirilen öğre...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ilkokul 2. sınıf öğrencileri […]

Kanuni Sultan Süleyman’...

Uzun yıllardır esnaf tarafından dükkan olarak kullanılan […]

Yağışlı hava kazayı beraberi...

Hatay’da kaygan yolda kontrolden çıkan Tır karşı […]

MİRAS GİBİ MUHTARLIK HİKAYESİ

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 1947 yılından bu yana […]

İskenderun’da polis ha...

Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 174. Yıl dönümü […]

Lütfü Savaş Mazbatasını Aldı

Millet İttifakı’nın CHP’li Adayı Lütfü Savaş, üçüncü […]

BU İŞTEN BELEN KAZANÇLI ÇIKACAK

Cumhur ittifakının Belen Belediye Başkan adayı olarak […]

SEÇİMLERİN GALİBİ FATİH TOSY...

İSKENDERUNDA 31 MART SEÇİMLERİNİN GALİBİ FATİH TOSYALI […]

Ziyarette Duygu Dolu Anlar K...

İskenderun Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi […]

BELEN’DE İBRAHİM GÜL SEVİNCİ

Ülkü Ocakları Başkanı olduğu günden bu yana […]

LÜTFÜ SAVAŞ YENİDEN BAŞKAN

HATAY’da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, […]

Çanakkale Şehitlerinin Adı A...

Çanakkale savaşlarında şehit olan 276 Hataylının ismi, […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle