Hayallerimizdeki Kent İskenderun Olabilir | Hatay Press
bettilt giriş
buy google reviews

Hayallerimizdeki Kent İskenderun Olabilir

23 Kas 2013 Cts 17:38
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

İş adamı Nuri Üysen, İskenderun Belediyesi misyon ve ilkeleri doğrultusunda sağlıklı kent ve sağlıklı toplum nasıl olur sorusuna çarpıcı yanıtlar verdi.
Bu kente dünden bu güne kim ne derece hizmet vermiş ise Allah ondan razı olsun belediyecilik zor bir hizmet alanıdır.
Bir aile düşünün asgari iki çocuğu ile mücadele vermekte sıkıntı yaşarken belediye başkanı yani kentin şehri emini, 300 bin nüfuslu bir aileye hizmet vermek durumundadır. Yani belediye başkanının işi zor yürüdüğü yol çetin ve meşakkatlidir sözlerine dikkat çekti.
Belediye başkanı olabilmenin kriterlerine ulaşmak amacıyla, farklı ölçekte ve içerikte projeleri ilk kez Asi habere anlatan Üysen, projeler üretmek, bu projelerin yönetimi ve uygulanması için gerekli koordinasyonu sağlamak, kültürel ve tarihi değerleri ile ilgili araştırma ve tespitler yaparak hayal ettiğimiz kent ortaya çıkabilir dedi.
Hizmet Ekip İşidir
Bir elin nesi var, iki elin sesi var sözünden hareket ederek çalışmaların hayata geçebileceğini savunan Üysen, kentin her alanda bilirkişileri ile birlikte hareket ederek doğal çevrenin korunmasına ve yaşatılmasına katkı sağlamak esas görevdir. Bu değerlerin toplumla paylaşılmasını da sağlayarak kişi, kurum, kuruluş ve birimler arasındaki koordinasyonu bir ekip ruhu yaratarak ortaya çıkartmak çok önem taşıyor. Ardından kentin dinamiklerini bu doğrultuda birleştirmek örnek bir belediye olarak gösterilen, çağdaş, katılımcı, demokratik anlayışı güçlü, İskenderun Halkının refah ve mutluluğuna katkıda bulunan sağlıklı bir kent tablosunu yaşama geçirmek kaçınılmaz olacaktır.

Belediye Başkanı Maaş İçin Hizmet Vermez
İskenderun Belediyesi ve İskenderun a yapılan ve yapılabilecek olan hizmetleri konuştuğumuz Nuri Üysen, Belediyecilik zor iştir. Ve hiçbir belediye başkanı bu kurumdan maaş alıyor diye bu kadar ağır bir sorumluluk altına girmez. Hizmet bir gönül işidir yürekten hayata geçerse başarı sağlanır sözlerine vurgu yaptı. Sağlıklı bir kent, çağdaş yerleşim ve çağdaş toplum hedeflerine ulaşmak amacıyla, İskenderun için değişik ölçekte ve içerikte projeler üreten, bu projelerin yönetimi ve uygulanması için gerekli koordinasyonun sağlayan, bir ekip olmak gerekiyor.

Hizmetin Sınırı Sonsuzdur
Belediye Lokomotif Görevi Taşır
Belediye hizmetlerinde sınır yoktur diyen Üysen, hizmetleri kalıplar içine sıkıştırmak imkânsız yani yol, su, temizlik gibi standart hizmetler zaten olmazsa olmazların içindedir. Asıl olan kentin sosyo ekonomik şartlarını görüp buna göre yeni modeller oluşturabilmektir. İnsanların yaşam standartlarını gelir ve giderlerini doğru ve yerinde tespit ederek hareket etmek lazım.
Belediye güç dinamikleri arasında lokomotif görevi taşır elbette bu güne dek gelen yönetimler hizmet adına emek vermişlerdir hepsine gönülden teşekkür ediyorum. Ancak yeterlimidir diye sorarsanız elbette yetmez. Çünkü İskenderun birçok İle ve İlçeye göre doğası ve imkânları gereği strateşik özellikler taşır.
Önünde Fotoğraf Çekilecek Kaç Yerimiz Var
İskenderun her anlamda gelişmeye ve modernize olmaya uygun bir ilçedir. Bu nedenle yaşam kalitesini yükselten bir kent olmaya ihtiyacı var. Bir kentin al benisini basit bir ölçüyle değerlendirip bakacak olursak insanların önünde resim çekilmek istediği kaç yeri vardır diye soralım.
İnanın yanıt olarak sadece Atatürk heykelinin olduğu Anıt olarak tek bir yanıt alabilirsiniz. Bu bir ölçümüdür evet kentin temsiliyeti açısından önemli bir ölçü sayılabilir.
Bu göstergeler yaşam standartları artmadıkça kısır döngü aynı biçimde sürmeye devam eder.
Seçimden Seçime Tepeler
İnsanların hayat standartları dünya konjüktürüne uygun hale gelebilmelidir. Hızla gelişen çağa ayak uydurabilmenin en önemli koşulu yenilenmekten geçer. Ayakları yere basan projeler İskenderun için değişim kaynağı yeterli finans kaynaklarına bağlıdır.
Seçimden seçime gündeme gelen tepeler seçim sonrası kaderine terk edilmektedir. Evet, tepede yaşayan insanımızın da yaşam kalitesi artmalı ve dönüşümün içindeki gerçek yerini alabilmelidir.
Kentsel dönüşüm deyince akla hemen tepeler gelir. Oysa dönüşüm için finans şarttır ve bu finans ilk etap ta tepelerden sağlanamaz.
İskenderun Merkezi Hasta
Okullar ve Yerleri
Kentsel dönüşüm adına seçimden seçime dile getirilen tepelerden önce İskenderun merkezdeki yapılaşmalar irdelenmelidir. Bu nedenle finansa çevrilebilecek merkezde yatırımlar olmalı Kentsel Dönüşümün Merkezi Numune Mahallesinden Başlarsa kısa sürede dönüşüm finans sağlayacaktır. İkinci dönüşüm ise merkezi okulların bir kampüste aynı yerde toplanabilme projesidir buna en basit örneği şöyle verebiliriz: Kurtuluş İlköğretim, Namık Kemal ilköğretim, Mithat paşa İlköğretim, Beş Temmuz İlköğretim arıtma tesisinin olduğu yerde bir kampüste toplanabilir. Bu hem eğitim öğretim açısından, hem şehir trafiğinin düzenlenmesi açısından ve aynı zamanda bu okulların olduğu yerin finansa çevrilebilir olması açısından önemlidir.
Bu okulların bulunduğu yerler yap sat binaları ile anında finansa çevrilebilir ve belediye bütçesine önemli bir girdi sağlanabilir.
Raylı Sistem Öğrenci Servisleri
Şehir dışına alınan eğitim kampusu için çocuklarımızın gidiş gelişleride farklı bir yöntemle gerçekleştirilebilir diyen Üysen, balıkhanenin oradan başlayan raylı sistemle taşımacılık yapılabilir. Raylı sistemin hayata geçmesi şehir trafiğini hafifletecek olmasının dışında aynı zamanda trafik kazalarını azaltır ve çocuklarımızın güvenli gidiş gelişlerini de gerçekleştirebilir.
Sosyal Projelerde İskenderun
Ve AVM Gerçeği
İskenderun geçmiş yıllara oranla sosyal etkinlikler alanında bir değişim gösterdi. Örneğin AVM nin yapımı sırasında gelen birçok eleştiri oldu. Ancak bu gün baktığınızda ailelerin çocuklarıyla gidebildiği ve sinemasından alışveriş merkezlerine kadar sürekli gezebildiği tek yer oldu.
Ortak ilgi alanları ve ortak doğruların bir arada olduğu güzel bir eğlence mekânı haline geldiğini de söyleyebiliriz. Dolayısı ile aile bütünlüğünü koruyan kaliteli bir sosyal alan sahası olduğunu düşünüyorum.

20 Yıl Önce Söylediğim Proje
Sosyal hayat konusunda bilgi birikimlerini paylaşan Üysen,1995 yılında merkezin trafiğini fazla etkilemeyecek bir bölgenin trafiğe kapatılıp eğlence mekânı haline getirilmesi projesi olmuştu.
Bu şu anda tam anlamı ile olmasa da kısmen hayata geçti işte yelkenli çarşı ve barlar sokağı örneği gibi tamamen trafiğe kapatılıp insanların diledikleri gibi eğlenebilecekleri bir yer olması daha da etkin olacaktır. Elbette oradaki orada yaşayanların konutlarının yer değiştirmesi şartı var. Çünkü insanların normal hayatlarına zarar vermeden oluşan bir çevre yaratmak gerekiyor.
Ve bu trafiğe kapalı alanda kitapçılar, müzisyenler, tiyatrocular, el sanatçıları, aperatif gıda reyonları gibi tüm etkinliklerin bir arada olduğu eğlence mekanı hayata geçirilebilir. Buna da en iyi örnek Ortaköy’deki eğlence mekânlarıdır.
İskenderun Üniversite Kenti Olmalıdır
Modernize dedik, çağı yakalamak dedik, bütün bunların eğitim kökenli olduğunu da eklemek zorundayız diyen Üysen sözlerini şöyle sürdürdü,50 bin öğrencinin okuduğu bir kentte sadece turizmden ya da sadece sanayiden söz etmek mümkün olamaz. Burası iklimiyle, yaşam koşulları ile kendiliğinden gelişen bir eğitim şehri olmaya adaydır. Burada öğrenim yapan her öğrenci bir asgari ücret girdisi kadar gelir getirecektir.
Belediye Başkanının Görevleri
Belediye başkanının üç ana gurupta toplanabilecek demirbaş görevi vardır sözlerine dikkat çeken Nuri Üysen, Protokol kimliği taşıyabilmek ve temsil ettiği kentin saygın şehri emini profilini protokol ağırlamaları ile gösterebilmek.
İkinci ve en önemli görevi ise değişimi yakalayabilir bilgiye yakın çağın gereklerini ön planda tutan projeler üretebilmek.
Ve son olarak da hizmet sürekliliğini sağlayabilecek kaynaklar bulabilmektir.
Uygulama noktasında Belediye başkanı görev almaz başta söylediğimiz üzere oluşturduğu alt kadrolar yani ekibi ile görevi koordine eder.
Gaziantep Belediyesi Buna En İyi Örneklerdendir
Belediye başkanlığı ve görevlerini anlatırken buna canlı örnek vermek gerekirse işte Gaziantep belediyesini gösterebiliriz. Gaziantep Belediye Başkanı neredeyse ayın 15 gününü şehir dışında geçirir çünkü kaynak ve finans araştırmaları yapmak zorunda, kalan 15 günde makamından hizmetlerini sürdürüyor. Bu işin ehli ve belediyeciliği ciddiye alarak sürdürdüğü için hizmetleri aksatmadan sürdürebiliyor.
Belediye Başkanı Nasıl Olmalıdır?
Nuri Üysen ile Belediyecilik konusu ile sürdürdüğümüz sohbette ideal belediye başkanı nasıl olmalıdır sözünün özeti şöyle bir sonuç çıktı: Bir belediye başkanı iyi bir mimar, iyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir mali müşavir, iyi bir sosyolog, niteliklerini bünyesinde taşımalıdır gibi bir ana fikir elde ettik.
Üysen, konuşmasını şöyle sürdürdü peki bütün bu özellikler bir kişide olmayacağına göre belediyeciliğin bir ekip işi olduğunu görmeliyiz. Tüm bu branşlardan bir kadro oluşturmalı konusunda uzman kişilerle çalışmayı ilke edinmelidir.
Her şeye baş sallayan ancak icraat gösteremeyen bir yönetici halkın tepkisini alır ve üretici olamaz.
İskenderun Lobisi Kurulmalı
İskenderun da çok fazla vagon var eğer bunları çeken bir lokomotif olmasa kent yerinde saymaya devam eder. Bu kentte barış ve kardeşlik tüm mozaikleri ile yaşıyor yaşatılmalıdır. Ancak şartlar ne olursa olsun etkin bir lobiniz yoksa ne siyasi nede ticari bir gelişme kaydedilemez. Üstelik çok yakında büyük şehir statüsüne girecek olmamız hizmeti ve gelişmeyi daha önemli bir noktaya getiriyor.
Son olarak bir belediye başkanı herhangi bir partiye hizmet edemez sadece halkına hizmet vermekle yükümlüdür şeklinde konuştu……

Benzer Haberler

İskenderun Yıldızlar Basketbol Kulübü Türk sporuna yıldızlar kazandırıyor. Yıldızlar altyapısında...

Yorum 
0

Arsuz Kaymakamı Hasan Gökpınar, Belen İlçesi İssume mahallesinde faaliyet gösteren Asaş Filtre...

Yorum 
0

Hatay’ın Hassa ilçesinde bir evin bahçesine ekilmiş 72 kök Hint keneviri ele geçirildi....

Yorum 
0

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da iş yerlerinden 189 bin 400 lira değerinde eşya çalan şüpheli...

Yorum 
0

Teröristlerden temizlenen 2240 rakımlı Hatay’daki Mığır zirvesi artık bölge halkını ve...

Yorum 
0

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, mahalle ziyaretleri kapsamında vatandaşlarla buluşmaya,...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle