buy google reviews

“HATAY DEVLETİ RESMİ GAZETESİ” KİTABININ TANITIM PROGRAMI YAPILDI

18 Oca 2022 Sal 14:18
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

“HATAY DEVLETİ RESMİ GAZETESİ” KİTABININ TANITIM PROGRAMI YAPILDI
Basın İlan Kurumu öncülüğünde Prof. Dr. Zakir Avşar ve Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz imzasıyla yayınlanan “Hatay Devleti Resmi Gazetesi” kitabının tanıtım programı Hatay Meclis Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.
Hatay Meclis Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen “Hatay Devleti Resmi Gazetesi” kitabının tanıtım programına Vali Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İlçe Belediye Başkanları, Sökmen ile Mursaloğlu aileleri ve davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Genel Müdür Duran konuşmasında, “Basın İlan Kurumu olarak bugün burada bulunmamıza vesile olan değerli müelliflerimiz Zakir ve Mücahit beylerin emekleriyle hazırlanmış ‘Hatay Devletinin Resmi Gazetelerinin’ tıpkı basımı ve latinize edilmesini sağladık ve hocalarımızın değerli çalışmaları ile kitap haline getirdik. Bu kitabımızla Hatay’ımızın bir Türk Devleti olduğu, istiklali kazanmış insanların anayurda bağlandığı dönemi anlatan çok önemli bir çalışma.” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, “Tarihi bina içerisinde, tarihe not düşecek çok önemli bir organizasyon içerisindeyiz. Bundan sonraki süreç içerisinde Hatay’a dair konuşmak isteyenler, bu arşive baktıktan sonra konuşsun diyebiliriz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Hatay, kurtuluş mücadelesini kazanmış ve bağımsız bir devlet olarak hüküm sürmekte iken anayurda katılmayı tercih etmişlerdir.” dedi.
Hatay Milletvekili TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, “Bu güzel eserin ortaya çıkmasında büyük emeği olan hocalarımıza, bende Hatay’ın bir evladı olarak teşekkür ediyorum. Bulunduğumuz mekanda Hatay Devleti Meclisi 3 defa toplandı, 11 ay 20 güncel bir Hatay Devletinin hikayesi var, o hikayeyi bugüne canlandıran çok değerli Milletvekillerimin büyük katkısı ve değerli Valimizin bu işe el atmasıyla bu güzel bina Hatay’ımıza kazandırıldı. Emeği geçen herkese ve Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Hatay Devleti Meclisi, 22 Sünni Türk, 9 Arap Alevisi hemşehrimiz, 2 Sünni Arap, 5 Ermeni, 2 Rum-Ortodoks olmak üzere 40 Milletvekilinden oluşuyordu ve Hatay’ın anavatana katılıp katılmamasına dair yapılan oylamada kırkı birden oybirliği ile Hatay’ımızın anavatana katılması kararını aldılar. Hepsini rahmetle anıyorum.” dedi.
Vali Doğan, “Saygı değer Milletvekillerim, Büyükşehir Belediye Başkanım, çok değerli hocalarım, kıymetli hazirun, hepinizi saygıyla selamlıyorum, hoş geldiniz. Bulunduğumuz bu salon Hatay Devleti Milletvekillerinin ruhunun yaşatıldığı ve Hatay Devletinin, Türkiye Cumhuriyetine bağlanmasıyla sevinç havasının yaşandığı mekandır. Ben birkaç cümle Hatay’ın öneminden bahsetmek istiyorum. Geleceği ön görebilmek için, geçmişi ve bugünü iyi bilmek lazım. Geçmişe baktığımızda 1914 yılında bir dünya harbi var ve bu savaşın büyük çoğunluğu da Osmanlı İmparatorluğunun toprakları içerisinde olmuştur. Dönemin yüzölçümüne baktığımızda yaklaşık 5 milyon metrekarelik Osmanlı İmparatorluğunun toprak varlığı var, tabi Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğunda da 780 bin metrekare civarına düşen bir rakam, ciddi bir kayıpla karşı karşıyayız. Savaş başladığında İngilizlerin ve Fransızların her şeyi hesaplayarak çok iyi bir hazırlık yaptığı vaatlerle iş birlikleri yaptılar ve daha sonrasında da onları sattılar. Fransızlarla yapılan anlaşma neticesinde büyük, küçük bir çok devlet kuruldu ve neticede bugüne baktığımızda coğrafyada kanın durmadığı, göz yaşının dinmediğini görmekteyiz. Hatay stratejik bir konuma sahip Türkiye’nin güneyinde, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunun önüne çekilen bir set gibi durmakta. Bugün PKK terör örgütünün Akdeniz bağlantısı kurulamamış ise bunun tek sebebi Hatay’ın stratejik önemidir. Mustafa Kemal Atatürk, Tayfur Sökmen ve arkadaşları, Hatay’ın stratejik önemini ve anavatana katılması gerektiğini görerek bunun mücadelesini vermişler. Ben o 40 Milletvekiline şükranlarımı sunuyorum. Bugün bu coğrafya da huzur içerisinde insanlarımız bir arada birlikte yaşıyorsa bizim hoşgörümüz sayesinde yaşıyorlar. Her zaman Hatay’ı tüm Ortadoğu coğrafyasına barış için örnek göstermekteyiz. Basın İlan Kurumu çok güzel bir çalışma yaptı, hocalarımız emek verdiler ve güzel bir eser ortaya çıktı. Bende inceledim, dönemin Hatay’ın sosyal, ekonomik, ticari vb. yapılarla ilgili neler yapıldığı, ne kararlar alındığına dair güzel bilgiler vermekte. Ben emeği geçen hocalarımıza, Basın İlan Kurumu Genel Müdürüne şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından program, moderatörlüğünü Cihat Zafer Demirel’in yaptığı panelde Prof. Dr. Zakir Avşar ve Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz’ın, Hatay Devleti Resmi Gazetesi Kitabı’nın ortaya çıkması ve hazırlanması aşaması ile Hatay tarihi hakkında bilgiler sunmasıyla son buldu.

Benzer Haberler

KORE MUTFAĞININ EN GÜZEL YEMEKLERİ GASTRONOMİ AKADEMİSİ’NDE ÖĞRETİLDİ EXPO’21 Hatay...

Yorum 
0

Hatay’ın Hassa ilçesinde 2 ton kaçak tütün ele geçirildi. Alınan bilgiye göre, İl Jandarma...

Yorum 
0

Hatay’ın Arsuz ilçesinde serinlemek için girdiği denizde boğulmak üzereyken kurtarılan...

Yorum 
0

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir kişinin bıçaklanarak öldürülmesi olayıyla ilgili 5 kişi...

Yorum 
0

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Kentimizin saygın iş insanı ve kitapları ile ses getiren...

Yorum 
0

      Kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavisinin yanı sıra estetik operasyonlarda...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle