“FIRAT’IN DOĞUSU DA BİZİM BATISI DA”

09 Şub 2019 Cts 22:23
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Numan Kurtulmuş: “Fırat’ın doğusu da bizim batısı da”

AK Parti Genel Başkan vekili Numan Kurtulmuş, “Fırat’ın doğusu da bizim batısı da bizim. Oradaki halkların tamamı bizim kardeşimiz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’na katılmak üzere Hatay’a geldi. Burada açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Suriye’nin doğusunu, batısını, Fırat’ı konuşuyoruz. Fırat’ın doğusu da bizim batısı da bizim. Oradaki halkların tamamı bizim kardeşimiz. Bizim derken ülke olarak söylemiyorum bizim kimsenin toprağında gözümüz var diye söylemiyorum oradaki halklar bizim halklarımız bizim kardeşlerimiz. Başkaları ve bu oyunu kuranlar içinse, inanınki Orta Doğu halklarının geçmişte olduğu gibi zerre miktarı kıymet abidesi yoktur” dedi.

Kurtulmuş, Hatay’ın son yıllarda çok büyük insanlık dersi vermiş bir kent olduğunu belirterek “Kolay değil, Hatay’da çok kalabalık bir Suriyeli göçmen nüfusu buraya geldi. 7-8 yıldır tam manasıyla 21. yüzyılın ensarları olarak Hataylılar Suriye’den komşularını ve bir kısmı akrabaları olan komşularına kucak açtı. Onların ellerinden tuttu, onlara destek olmaya çalıştı. Büyük bir külfeti olduğunu biliyoruz. Bunun büyük bir sosyal maliyetini olduğunu da biliyoruz. Buna rağmen Hatay halkı büyük oranla bu meseleyi sahiplendi. İnşallah şimdi Suriye’deki meseleler normale döner ve burada bulunan Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere Hatay’da bulunanlar olmak üzere kendi evlerine geri dönerler. Sulh ve selamet içerisinde huzur içerisinde kendi ülkelerinde yaşama imkanı bulurlar. Göç baskısı kolay karşılanacak bir şey değildir. Bu ancak Hatay’da bulunan Habib-i Neccar ruhu ile Beyazıt Bestami ruhu ile Hızır Aleyhisalem ruhu ile ve maneviyatıyla olacak bir şeydir. Bundan dolayı Hatay’ı Hataylıları tebrik ediyoruz. Bu tarihi sorumlulukla Hatay’ı şan ve şeref listesine o defterde altın harflerle yazılacak olan önemli bir tarihi şehirdir” ifadelerini kaydetti.

“Orta Doğu halklarına hayatını zehir ediyorlar”

“Orta Doğru coğrafyası çok zor günlerden geçiyor” diyen Kurtulmuş, “Diyebiliriz ki yüzyıllardan beri kırılma noktalarından birindeyiz bu oyunun dışarıdan bir takım siyasi manevralarla bir takım emperyal projelerle Orta Doğu halklarına dayatılan bir oyun olduğunu biliyoruz. Tabiri caizse tam bir matruşka, tam bitti zannediyorsunuz, kutu içerinden bir kutu daha çıkıyor. Ne yazık ki oyun içerinde oyun Orta Doğu halklarına hayatını zehir ediyorlar. Bunu da dolaylı yoldan Hatay halkının yaşadığını biliyoruz. Şimdi buradaki Hatay’ın kültürleri Orta Doğu’ya bir şeyler söylememiz lazım. Öncelikle şunu ifade etmek isterim biz oynanan oyunun büyük resmini görmek isteriz. Büyük resmi görüyoruz, büyük resim sadece ifade edilen yerlerde ortaya çıkan problem değil büyük resim 2. senfiskonun uygulanması yani bir asır önce yarım bırakılan emperyal projenin tamamlanması. Bu bölge halklarının sadece sınırlarla bölünmesi değil, gönüllerinde ve zihinlerinde derin çatlaklar oluşturarak birbirine düşman, birbirine karşıt hale dönüştürülmesidir. Bu projeyi bozacak olan irade Hatay’da var olan dinamiklerdir. Türkiye’nin sahip olduğunu iradedir. Bu iradeyi inşallah en güzel şekilde ortaya koyacağız. Hangi uluslararası sözleşmeyi yaparsanız yapın hangi masanın etrafından bu savaşın vekalet savaşı diyoruz yani maşalar tarafından yapılan savaşlar var ya hangi tarafını getirirseniz getirin eğer insanların zihinlerindeki ve gönüllerindeki esas restorasyonu yapamazsanız sonuç almanız mümkün değil. Mühim olan mesele birlikte yaşama kültürünü yeniden diriltmektir. İşte tam manasıyla Hatay’ın vereceği ders burasıdır. Anadolu’daki büyük medeniyetimizin yüzyıllar süren birikimimizin özeti de budur. Maalesef bugün etnik ve ırk bakımından farklılaşmayı savaşmayı Orta Doğu öyle bir hale getirilmiştir ki aynı aşiretin içerinde aynı ırka mensup insanların dahi birbirine mezhebi, meşrefi dolayısıyla farklılaştığı ve düşman hale getirildiği bir hal almıştır. Bütün bunların çözecek olan şey şu ülke ile bu ülkenin anlaşması ya da terör örgütünün vekalet maşasının kırılıp kenara atılması değildir. Tahrip olan zihinlerin yeniden onarılmasıdır” dedi.

“Büyük güçlerin kanlı satranç oyunu”

Kurtulmuş, bölgede mezhepleri farklı olan insanların birlikte barış içerisinde yaşama tecrübesini mutlaka kazanması gerektiğini dile getirerek “Bence Suriye’de ortaya çıkartılan kirli savaşın büyük güçlerin kanlı santranç oyununun en önemli zararı insanların zihin ve gönül dünyalarında birlikte yaşama konusundaki ortaya çıkan tereddütler ve derin fay hatlarıdır. Şimdi tam da Anadolu topraklarındaki herkes farklı fikirlerde, farklı yaşam tarzlarında olabilir, farklı inanışlara sahip olabilir. Farklı etnik kökenlere sahip olabilirler ama bu toprakların bize verdiğini tecrübe çoğunluğun içerisinde hareket edebilmektir. Yani insanların çoğunluğun fikri içerisinde kendilerini yönetme fikri vardır ve bu topraklarının kazanımlarından birisi budur. Ayrıca bir başka önemli şey çeşitliliktir. Çeşitliği belki biz bugün kültürel olarak alıyoruz. Şimdi Suriye ile konuşuyoruz. Bu örgütlerin nasıl çıkarıldığını hepimiz biliyoruz artık. Biz anlatmaktan usandık milletimiz çok iyi biliyor. DEAŞ’ın nasıl kurulduğunu PYD’nin hangi amaçlara hizmet ettiğini bunların nasıl bir araya getirildiğini ve Orta Doğu coğrafyasının haritalarda nasıl değiştiğini hep beraber görüyoruz. Sadece haritaları değiştirmek değil Orta Doğu’da halkların gönüllerini ve zihinlerin birbirinden ayırmak için bu örgütlerin ne çaba sarf ettiklerini de biliyoruz. DEAŞ’ın bir hafta içerisinde Suriye’nin en batısından Musul’a gittiğini şehirleri tek tek alarak gittiğini ve karşısında bir tek kimsenin bile kurşun atmadığını biliyoruz. Kaldı ki DEAŞ’a silahların nasıl ne şekilde temin edildiğini de biliyoruz. PYD’nin, YPG’nin nasıl bir silahlı ordu haline getirilmek istendiğini bunlar yapılırken de asıl meselenin Kürt kardeşlerimizin hakkını hukukunu korumak değil Suriye ve Irak halkının tamamına hayatı zindan etmek olduğunu da biliyoruz. Büyük oyunu bozacak asıl işi ortaya koyacak Suriye’nin doğusu, batısı Fırat’ı konuşuyoruz. Fırat’ın doğusu da bizim batısı da bizim oradaki hakların tamamı bizim kardeşimizi bizim derken ülke olarak söylemiyorum bizim kimsenin toprağında gözümüz var diye söylemiyorum. Oradaki halklar bizim halklarımız bizim kardeşlerimiz başkaları ve bu oyunu kuranlar içinse inanınki Orta Doğu halklarını geçmişte olduğu gibi zerre miktarı kıymet abidesi yoktur. Hiçbirisinin diğerine onların zihninde üstünlüğü yoktur. Sadece bu oyunun bir aleti bir aracı olarak gören ve bilmem kaç mil öteden bu aracı kullanıp kendi lehlerine çevirebilecek hesabını yaparlar” diye konuştu.

Benzer Haberler

08-14 Nisan 2019 tarihlerinde Almanya’nın Bavyera Eyaletinin başkenti Münih kentinde, The Messe...

Yorum 
0

Amik Ovası’nda açıkta yetiştirilen aroması ve tadıyla dikkat çeken Hatay çileği üreticisini...

Yorum 
0

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 5 katlı binada çıkan yangında mahsur kalan 4 kişi itfaiye ekipleri...

Yorum 
0

Hatay’da dün gece saatlerinde meydana gelen sel felaketi araçları hurdaya çevirdi. Merkez...

Yorum 
0

Hatay’da, yağış nedeniyle kayganlaşan karayolunda bir kamyonet devrildi. Takla atarak ters dönen...

Yorum 
0

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Hatay Havalimanı’nda gerçekleştirilen operasyonda...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Görev yeri değiştirilen öğre...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ilkokul 2. sınıf öğrencileri […]

Kanuni Sultan Süleyman’...

Uzun yıllardır esnaf tarafından dükkan olarak kullanılan […]

Yağışlı hava kazayı beraberi...

Hatay’da kaygan yolda kontrolden çıkan Tır karşı […]

MİRAS GİBİ MUHTARLIK HİKAYESİ

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 1947 yılından bu yana […]

İskenderun’da polis ha...

Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 174. Yıl dönümü […]

Lütfü Savaş Mazbatasını Aldı

Millet İttifakı’nın CHP’li Adayı Lütfü Savaş, üçüncü […]

BU İŞTEN BELEN KAZANÇLI ÇIKACAK

Cumhur ittifakının Belen Belediye Başkan adayı olarak […]

SEÇİMLERİN GALİBİ FATİH TOSY...

İSKENDERUNDA 31 MART SEÇİMLERİNİN GALİBİ FATİH TOSYALI […]

Ziyarette Duygu Dolu Anlar K...

İskenderun Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi […]

BELEN’DE İBRAHİM GÜL SEVİNCİ

Ülkü Ocakları Başkanı olduğu günden bu yana […]

LÜTFÜ SAVAŞ YENİDEN BAŞKAN

HATAY’da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, […]

Çanakkale Şehitlerinin Adı A...

Çanakkale savaşlarında şehit olan 276 Hataylının ismi, […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle