EXPO 2021 Hatay ekonomisine can suyu olacak

14 Haz 2017 Çar 19:02
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
EXPO 2021 Hatay ekonomisine can suyu olacak

Dünya çapındaki üç büyük organizasyondan biri olan EXPO 2021’i almaya hak kazanan Hatay, Suriye’deki iç savaşın olumsuz yansımaları yüzünden yaşadığı ekonomik sıkıntıları ve moralsizliği üzerinden atmaya hazırlanıyor.

Antakya Ticaret Odası Başkanı Hikmek Çinçin, 4 yıl içinde kente 300 milyon TL’lik altyapı yatırımı yapılacağına dikkat çekerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, “Orta Doğu’da kendi bölgemizde heyecanı doruğa çıkartacağız. Buradaki insanlarımızın ekonomik olarak da, psikolojik olarak da geleceğe daha güzel bakmasını sağlayacağız” dedi.
“Medeniyetler Bahçesi” projesi ile Avustralya ve Çin kentlerini geride bırakarak 2021 yılında yapılacak olan uluslararası Botanik EXPO’sunu almaya hak kazanan Hatay, Suriye’de yaşanan iç savaşın olumsuz ekonomik ve sosyal yansımalarını üzerinden atarak moral bulacak olmanın heyecanını yaşıyor. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, 2021 EXPO’nun Hatay’da yapılacak olmasının Hatay için ciddi bir kazanç olacağını söyledi. Çinçin, dört yıllık süreçte toplam 300 milyon TL Hatay’a yatırım yapılacağını belirterek, “Bu dört yıllık süreç içinde yaklaşık 300 milyon TL Hatay altyapısına yatırım yapılacak. Bu da Hatay’a uzun yıllar hizmet edecek bir altyapı olur. Bunun dışında 2,5 milyon turist hedefiyle yola çıkılmış. Bu da Hatay’ın hem yerel basınında hem de ulusal basınında, uluslararası basında gündeme gelmesi, bu da Hatay’a artı yazacak bir değer olur. Ancak yaklaşık dört yıllık bir süreç var. EXPO yer seçimleri yapıldıktan sonra her üç ayda bir ilerleme raporu yapılacak. Dolayısıyla bu konu hassasiyetle takip edilmesi gerekir ki EXPO yapma hakkını kaybetmeyelim. Buradan şu çıkmasın, altını çizmek istiyorum. EXPO artık bizim bir hakkımız değil, ev ödevlerini doğru yaptığımız tescil edilirse EXPO yapmaya hak kazanacağız. Bunu hiçbir zaman unutmamamız lazım” dedi.
Çinçin, sivil toplum örgütlerinin ve belediyelerin beraber çalışması gerektiğini de vurgulayarak, “STK’lar, belediyeler, sivil toplum beraber çalışması gerekir. Bu fikir etrafında kenetlenmesi gerekir. Bizim çok önemli 4 bine yakın endemik bitkimiz var Amanoslar’da. Bizim yerel kıymetlerimiz, değerlerimiz var. Bunları göz önüne çıkartmak lazım. Bunları ön plana çıkartmak lazım” uyarılarında bulundu.


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, 2021’de de EXPO’yu dünyaya örnek olacak bir şekilde yapacaklarını kaydetti. Savaş, EXPO’yu bir yıla aşkın süredir almak için uğraştıklarını, karşılarına Avustralya ve Çin gibi güçlü devlerin çıktığını anlatarak, savaşın gölgesinde olmasına rağmen nihayetinde Hatay’ın EXPO’yu almaya hak kazandığı müjdesini verdi. Savaş, 2021’de de bu EXPO’yu dünyaya örnek olacak bir şekilde yapacaklarını ifade ederek, “Çok şükür savaşın gölgesinde olmamıza rağmen insanların buradan kaçmak için bahane aramasına rağmen, turistik geziye gelen insanların gelmekten imtina etmesine rağmen, yatırımcıların buraya gelmekten kaçmasına rağmen biz bu şartlarda bu bölgede EXPO’yu alma iradesini gösterdik. Ve bu iradenin arkasındayız. 2021’de de bu EXPO’yu dünyaya örnek olacak bir şekilde yapacağız. Ve Orta Doğu’da kendi bölgemizde heyecanı doruğa çıkartacağız. Ve buradaki insanlarımızın ekonomik olarakta, psikolojik olarak da geleceğe daha güzel bakmasını sağlayacağız. EXPO gerçekten dünyada üçüncü büyük organizasyon. Birincisi olimpiyat şampiyonası, ikincisi dünya kupası, üçüncüsü ise EXPO’lar” dedi.
EXPO’larda birçok çeşitlilik olduğunu ve bunların en önemlisinin Botanik EXPO’su olduğunu açıklayan Savaş, hem yerel hem de sivil dinamiklerle EXPO’nun altyapısını hazırlayacaklarını belirterek şunları kaydetti:
“EXPO Başkanımız, genel sekreterimiz, iki tane yönetim kurulu üyelerimiz bundan bir buçuk ay önce Hatay’a geldiler. Yapabileceğimiz yerleri gezdiler. Yer tespiti konusunda çalışma yaptılar. Artı Hatay’ın nabzını ölçtüler. Biz çok olumlu dönüşler alıyoruz başkanımızdan da, genel sekreterimizden de, yönetim kurulu üyelerinden de. İnşallah eylüle kadar biz bütün buradaki hem resmi hem de sivil dinamiklerimizle EXPO’nun altyapısını hazırlayacağız. Anayasasını hazırlayacağız, yol haritasını çıkartacağız. İnşallah eylül ayında yapılan genel kurulda bizim yol haritamız da çıkmış olacak. Hatay’da nerelerde EXPO’yu yapacağımızda genel kurul tarafından belirlenmiş olacak. Bizim anayasamızı ya kabul edecekler ya yönlendirecekler. Ama biz ciddi ciddi bu işe başladık, imzalar atıldı. İnşallah yer tespiti de eylülde yapıldıktan sonra çok daha hızlı yol alacağız. Belki Hatay Büyükşehir Belediyesi aldı bunu ama bu organizasyon Hatay’ın ve Türkiye’nin artık. Hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem Hatay’daki tüm dinamiklerin bu güzel olaydan ilgilenmesi ve EXPO’yu güzel bir şekilde sonuçlandırmamız için mekan hareketlerinin yapılması lazım. Biz ödevimizi yapıyoruz. Ama yapması gereken mercilerin de yanımızda olmasını bekliyoruz.”

Benzer Haberler

Makam Çocukların

Arsuz Kaymakamı Musa SARI, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makamını...

Yorum 
0
Başkan Altan’dan 23 Nisan mesajı

BAŞKAN ALTAN’DAN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA MESAJI Payas Belediye...

Yorum 
0
Polis Teşkilatı Kuruluş Yıl Dönümü kokteyli

UĞUR FIRAT TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 173. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ MÜNASEBETİ İLE KOKTEYL DÜZENLEDİ. ...

Yorum 
0
Konukoğlu: “Zorluklar başarıyı getirir”

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, üniversite öğrencilerine, “Maaşınızı...

Yorum 
0
HAMİLE KADIN DEHŞET ANLARINI ANLATTI

Hatay’ın Antakya ilçesinde kendisine çarpan motosiklet sürücüsü tarafından darp edilen 8...

Yorum 
0
Ak Parti’den İTSO’ya hayırlı olsun ziyareti

Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Ak Parti...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


SARIMAZI’DA HİZMET AYIBI

SARIMAZI’DA HİZMET AYIBI

BELEN SARIMAZI MAHALLESİ YAĞMURLA BİRLİKTE DERE YATAĞINA […]

İskenderunlu Gaziye Cumhurba...

http://   CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SERT ÇIKTIĞI KAYMAKAM’IN […]

İSKENDERUN’LU ENGİN ÇAĞLAR O SES TÜRKİYE YARIŞMASINDA […]

ATAKAŞ ‘İLİM’E KATKI SUNUYOR...

İlim ve irfan sahibi aydınlık nesillerin yetişmesi […]

CUMHURİYET İLE COŞTUK

İSKENDERUN’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ÇOŞKUYLA KUTLANDI […]

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

  Gazeteci Veysel Cıncık uzun bir aradan […]

‘ÇOCUKLARINIZI HAYATA ...

İskenderun ve Hatay’ da bir ilk olan […]

SERDAR ORTAÇ 16 YIL SONRA İS...

Serdar Ortaç, İskenderun Arsuz yolu üzerinde bulunan […]

ARSUZ’DA DEHŞET!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde bir kişinin, ektiği Hint […]

TÜRK MİLLETİ TEK YÜREK OLDU

TÜRK MİLLETİ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI TEK YÜREK […]

ÖĞRENCİLERİNİN YANINA GİTTİ

Osmaniye’de ilkokul öğrencileri öğretmenler ve velileri taşıyan […]

BU ACIYA YÜREK DAYANMAZ

İSKENDERUNLU VEDAT KEYİK, OSMANİYE’DEKİ FECİ KAZADA EŞİNİ, […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle