Ergin; Hatay’ın Çılgın Projesi Amanos Tüneli | Hatay Press
bettilt giriş
buy google reviews

Ergin; Hatay’ın Çılgın Projesi Amanos Tüneli

25 Kas 2013 Pts 11:31
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

BAKAN ERGİN: “HATAY’IN ÇILGIN PROJESİ AMANOS TÜNELİ BÖLGEYİ CANLANDIRACAK”
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Hatay’ın çılgın projesi Amanos Tüneli bölgeyi canlandıracak” dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’a hizmetlerinden dolayı onuruna verilen ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası tarafından düzenlenen yemeğe katıldı. Reyhanlı’da Yenişehir Saklı bahçede düzenlenen, katımın yoğun olduğu yemekte konuşan Bakan Ergin, “Reyhanlı’mız yakın tarihte bir travma yaşadı, Allah bir daha böyle bir sıkıntı yaşatmasın” dedi.
“Reyhanlı’da yaşanan felaketten sonra Reyhanlılılar büyük sabır ve metanet gösterdiler” diyen Ergin, olayların ardından hükümetin Reyhanlı’nın yanında olduğunun bundan sonra da olmaya devam edeceğini söyledi. 11 yıldır ülkede iktidar kavgası, koalisyon kavgası olmadığını belirten Ergin, “Milletimizden alınan mesajlar doğrultusunda, oluşturulan ekonomik ve sosyal politikalar, 11 senedir uygulanıyor. 11 yılın içinde bir yıl hariç, o da küresel krize denk gelen yıldır, onun dışında 11 yıldır Türkiye büyüme performansı gösterdi ve büyüme hızında Çin’den sonra dünya ikincisi oldu” diye konuştu.
“Hatay’ın geçmişten gelen alacaklarını tahsil ediyoruz” diyen Bakan Ergin, “Türkiye ayrı, Hatay ayrı yerdeydi. 1939’da Anavatana katıldı ama alacaklarını tam hakkıyla alamadı. Geçmiş yıllar itibari ile Hatay yatırımları ve hizmetleri tam anlamı ile alamamıştı. Alamadığımız hizmetleri bu dönemde vade farkıyla tahsil ediyoruz. Tahsilatı yapılmış olarak Hatay’ı teslim edeceğiz” dedi.

“OSMANLI’NIN SON DÖNEMİNDEN BERİ HAYALİYDİ”
Yapılan yatırımlardan bahseden Bakan Ergin, “Bugün Türkiye’ye bir ucundan bir ucuna 81 vilayet bölünmüş yollarla gidilebiliyor, hızlı tren çalışmaları yapılıyor. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya çalışıyor ve 2 ay sonra Ankara-İstanbul’da devreye giriyor. Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye bölünmüş yollarla, demir yollarıyla, hızlı trenlerle örülüyor adeta. Geçmişte olmadığı kadar yolcu şu anda, hava yolunu kullanmaya başladı. 150 yıllık bir hayaldi proje idi Türkiye’nin birikimi, Türkiye’nin mühendislik bilgisi, Türkiye’nin ekonomik kapasitesi 150 yıllık hayal olan Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştiren proje hayata geçti.
Bugün İstanbul da Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Asya’ya sadece 4.4 buçuk dakikada geçebiliyorsunuz, eğer köprülerden geçmek isterseniz 1.5-2 saat oda iyi güne denk gelirseniz trafiğe bu Osmanlı’nın son döneminden beri hayaliydi bu toprakların ve bu toprakta yaşayan insanların ama bugün o hayal gerçek oldu. Kısa süre sonra sadece tren değil lastik tekerlekli araçlarında, denizin altından ayrı bir tünelle iki kıta arasında gidip geldiğini göreceğiz. Bir yandan üçüncü köprü, faaliyete geçiyor ve çok hızlı ilerliyor, ayakların yüksekliği 100 metreyi geçti. Hatay Büyükşehir oldu. Bugün büyükşehir sınırları içinde 15 ilçemiz var, bu 15 ilçenin 13’ü duble yollarla çalışıyor. 2 ilçemiz kaldı onlarında çalışmaları ihaleleri yapıldı başlanacak, Reyhanlı barajının Türkiye’de ikincisi yok, 11 buçuk km gövde uzunluğu, 28 metre gövde yüksekliği, 450 milyon m3 su rezervi kapasitesi olan dolgu tipi baraj.
Reyhanlı barajı, 9 tane yarseli barajı kadar, 9 tane yarseli barajını yan yana getirip şuraya kuruyoruz. 15 Mayıs, 2015’te bunu sembolleştirdik, 15.5.2015 saat 15:15’te hizmete açılacak.”

“DENİZİN İÇİNDEN OTOYOL GEÇİRİLİYOR”
İstanbul’la İzmir arasında körfez geçişini denizin üzerinden yapacak projenin ihale edildiğini belirten Bakan Ergin, “Ayaklar denizin üzerinden yükselmeye başlandı, denizin üzerinden karayolu götürüyorlar. İzmit Körfezini kestirmeden geçip, o eziyetli karayolunu dolanmayacaklar, İstanbul’dan Bursa, İzmir ve Anadolu’ya gidenler o körfez eziyetinden kurtulacaklar. Denizin içinden otoyol geçiriliyor bu bir çılgın proje, üçüncü köprü, Marmaray, lastik tekerlekli araçlar geçiriliyor şimdi ise Kanal İstanbul düşünülüyor. İstanbul Boğazı’ndan tehlikeli madde taşıyan gemiler, şehirlerin, evlerin adeta apartmanların arasından geçiyor, Allah korusun onlarda bir kaza olsa, orda insanlara sivillere çok büyük maddi ve can kaybı yaşatacak, felaketler olabilir, Bunu önlemek için ikinci bir boğaz yapılıyor İstanbul’a, Trakya tarafından bir kanal açılıyor artık yük gemileri mevcut boğazdan geçmesin, Karadeniz’den gelenler direk Marmaray’a insinler ve yerleşim yerlerinin dışından geçsinler. Mevcut İstanbul Boğazı da tamamen kültürel ve turistik ziyaretler için kullanılsın, İstanbul’a bir güzellik olarak hizmet versin.”

“HATAY İÇİN ÇILGIN PROJE HAYATA GEÇİRİYORUZ”
“Bunlardan ilham alarak bizde Hatay için çılgın proje hayata geçiriyoruz” diyen Bakan Ergin, “Amanoslar arasında kalan ilçelerimiz o yüz bu yüz de kalıyoruz diyorlar, bu durumu bitirmek için dağı alttan delelim, 30 km bağlantı yolu, 10 km dağın altında kapalı tünel ile dağın o yüzünü bu yüzünü tek yüz haline getiriyoruz. Bu proje ihale edildi, proje Ocak sonu Şubat başında bitecek, ardından kazma vurup yapım ihalesini yapacağız.
2-3 sene sonra Amanos tünelleri devreye girdiği zaman artık dağın bu yüzü denize ve demir yoluna daha kolay ulaşacak, bu tarafta tarıma elverişli olmayan taraflarda organize sanayi bölgeleri planlanıyor, tarım alanlarında organize tarım bölgeleri planlanıyor, şu anda Başbakanlık yatırım ve tanıtım ajansı bölgenin haritalarını çıkarttı, organize tarım ve organize sanayi bölgelerinin planlamalarını yapıyoruz. Amanos tünellerinin bizden çok Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Şanlıurfa’dan beri insanlar heyecanlandı, bizden çok Antep, Maraş sanayi odası takip ediyor Amanos tünellerini, Kilis’in yüzüne kimse bakmıyordu. Şimdi ise organize sanayi bölgeleri kuruluyor, sebebi ise kestirmeden Amanos tünelleri ile denize limana ulaşım olması, bu komple Hatay’ın sosyo ekonomik dengelerini değiştirecek önemli proje, bu projenin boyutu ise şu ana kadar Hatay’a yapılan, yatırımların toplamından daha büyük, projeyi Başbakanımıza götürdük, maliyetine baktı ve sonra döndü muhatap bakanlarına dedi ki, Hatay’sa verin gitsin, yapın gitsin” dedi.
Bakan Ergin’e beraberindeki heyet, ilçe protokolü, AK Parti İlçe Teşkilatı ve yöneticileri, STK temsilci ve başkanları, köy ve mahalle muhtarlarının yanı sıra vatandaşlar eşlik etti.

Benzer Haberler

Ukrayna’nın Çornomorsk Limanı’ndan yola çıkan mısır yüklü ‘Arizona’...

Yorum 
0

Ceyhan ilçesinde sulama kanalına düşen Dörtyol Yeniyurt Mahallesinden Mehmet Fuzuli Duru boğularak...

Yorum 
0

İskenderun Yıldızlar Basketbol Kulübü Türk sporuna yıldızlar kazandırıyor. Yıldızlar altyapısında...

Yorum 
0

Arsuz Kaymakamı Hasan Gökpınar, Belen İlçesi İssume mahallesinde faaliyet gösteren Asaş Filtre...

Yorum 
0

Hatay’ın Hassa ilçesinde bir evin bahçesine ekilmiş 72 kök Hint keneviri ele geçirildi....

Yorum 
0

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da iş yerlerinden 189 bin 400 lira değerinde eşya çalan şüpheli...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İSKENDERUN’DA KAÇAKÇILARA DARBE

İskenderun’da 699 kaçak cep telefonu ele geçirildiHatay’ın […]

TAMAMLAYABİLİR MİYİZ ...

KADEM Hatay İl Başkanı Selma Tunç “Tamamlayabilir […]

HATAY YANGINI TERÖR EYLEMİ

Başkan Gül: “Hatay yangını terör eylemi” Belen […]

KOVAYLA YANGINI SÖNDÜRMEYE G...

Kovayla yangını söndürmeye koşan adam konuştu Hatay’da […]

BAHÇE SULARKEN AKIMA KAPILAR...

Bahçe sularken akıma kapılarak öldü Hatay’ın İskenderun […]

PARAŞÜTLÜ EVLİLİK TEKLİFİ

Paraşütlü evlilik teklifi Hatay’da Sağlık çalışanlarının yamaç […]

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI ...

ŞALEN KALESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKİLSİN Amanos dağlarının […]

İSKENDERUN 23 NİSAN COŞKUSUN...

İskenderun 23 Nisan coşkusunu balkonlarda yaşıyor Hatay’ın […]

TÜRKİYEYE GELMEK İÇİN YARDIM...

250 Hatay’lı Öğrenci ve çalışan KKTC’den Türkiye’ye […]

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KED...

DEMİR KORKULUĞA SAPLANAN KEDİ KURTARILDI.İskenderun Dumlupınar mahallesinde, […]

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YA...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PANİK YARATTI. Sokağa çıkma […]

TIR KAZASINDA ÖLEN AYNI AİLE...

İskenderunda yaşanan tır kazasında ölen aynı aileden […]

HAYATINI KAYBEDEN BABA OĞUL ...

İskenderunda Tır kazasında hayatını kaybeden baba oğul […]

POPÜLER HABERLER

VEYSEL CINCIK YORUMLUYOR

http://youtu.be/fToBvzI-I2E

İSKENDERUN’U KAN GÖLÜNE ÇEVİR...

FETÖ’cülerin Türkiye’yi çok uluslu işgal planı deşifre […]

İŞTE MECLİS LİSTELERİ

AK PARTİ iSKENDERUN BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ KESİN […]

İSKENDERUNDA SİLAHLI KAVGA 2 AĞIR Y...

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ihale meselesi yüzünden çıktığı...

HATAY’DA TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ,2 YARA...

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da meydana gelen zincirleme […]

İSKENDERUN’DA ŞOK İNTİHAR

İskenderun’un tanınmış esnaflarından Özkan Doğan silahla kafasına...

Hatay’da parkomat uygulaması ...

Hatay Büyükşehir Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul […]

İSKENDERUN’DA FECİ KAZA!…

Deniz Alayı Doğan Petrol Mevkiisinde Trafik Kazası… […]

BELENDE TRAFİK KAZASI

Şiddetli yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamayan […]

HATAY’DA TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ

Hatay’da dün gece meydana gelen kazada TIR […]

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

ARSUZ’DA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ!!!

Hatay’ın Arsuz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında […]

HEMŞİREYİ ESKİ SEVGİLİSİ ÖLDÜRDÜ...

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir hemşire, nişanlandığını öğrenen...

site ekle